insan hakları

GÜNÜN KADINI: Fannie Lou Hamer

İnsan hakları savunucusu Fannie Lou Hamer: ‘Bugün doğruyu söylersen öldürülme riskiyle karşı karşıya kalıyorsun. Ama ben düşersem, başım özgürlük mücadelesinde 1,63 m ileride olacak.’

Siyahlara dönük linçle mücadele eden Dorothy Height

ABD’li insan hakları savunucusu, ırkçılık karşıtı, sosyal danışman, politikacı Dorothy Height 24 Mart 1912'de doğdu

GÜNÜN RAKAMI: AKP döneminde insan hakları kalmadı!

‘AKP iktidarında kadına, çocuğa, emekçiye, tercihlere yönelik baskının en üst seviyeye ulaştığını açıkça görüyoruz’ diyen CHP’li Zeynep Altıok AKP iktidarında insan hakları bilançosunu açıkladı.

Türkiye tablosu: Kadın ve çocuklar için insan hakları yok!

Dünya insan hakları gününde Türkiye’de kadın ve çocuk hakları: Öldürülüyorlar, temel hizmetlere ulaşımları engelleniyor, haklarını kullanmasına izin verilmiyor…

GÜNÜN HUKUKÇUSU: Şirin Ebadi

İnsan hakları alanında büyük çalışmalara imza atan bir kadın olan Shirin Ebadi tarihin ilk Nobel Barış Ödüllü hukukçusu.. İngiltere’de yaşayan Ebadi, çalışmalarına hâlâ devam ediyor.

Arkadaşlarımızın alıkonulması çalışmalarının ‘karşılığıdır’

İlknur Üstün ve Nalan Ekrem'in de aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusunun gözaltına alınmasına Kadın Koalisyonu ve Mor Çatı’dan tepki geldi.

GÜNÜN ŞARKISI: Four Women

Bugünün şarkısı Cazcı Nina Simone’dan Four Women. 4 kadının hikayesini anlatıyor bu şarkı. Dinlemeden ve sözlerini okumadan geçmeyin.