Çocuklara güç veren bir pedagog: Maria Montessori
Eğitimi dünyayı değiştirmenin anahtarı olarak gördü ve pedagojisiyle çocuklara güç vermeye çalıştı, İtalyan reform pedagogu Maria Montessori ile tanışın.

İtalyan reform pedagogu Maria Montessori çocukların neyi ve nasıl öğrenmek istediklerine en iyi kendilerinin karar verebileceğine inanıyordu. Bu nedenle anaokulları ve okullar için hala güncel ve tüm dünyada yaygın olan konseptler ve Montessori Eğitim Sistemi'ni geliştirdi. 

Eğitimi dünyayı değiştirmenin anahtarı olarak gördü ve pedagojisiyle çocuklara güç vermeye çalıştı, Maria Montessori aslında öğretmen olmak istemiyordu. 31 Ağustos 1870'te Ancona eyaletindeki küçük bir İtalyan kasabasında doğdu, ancak aile kısa süre sonra Roma'ya taşındı. Babasının isteği dışında,liberal annesinin desteği sayesinde, İtalya'da tıp okuyan ilk kadınlardan biriydi. Maria Montessori aslında bir doktor olarak başladı ve sonra Roma'da çok hızlı bir şekilde tamamen ihmal edilmiş çocuklarla çalışmaya başladı. O zamanlar zaten bir kadın hakları aktivisti olarak aktifti. Montessori İtalyan kadın hareketinde yönlendirici rol oynadı ve Eylül 1896'da Berlin'deki "Uluslararası Kadın Hareketleri Kongresi"nde İtalyan kadınlarını temsil etti. Psikiyatri alanındaki çalışmalarında, o sırada sadece gözaltında tutulan ve hiç ilgilenilmeyen engelli çocukların sefaletiyle karşılaştı, dehşet içinde kaldı ve yardım etmek istedi.

DOKTORLUĞU BIRAKTI

Maria Montessori, onlara şefkat ve teşvik edici bir ortam sağlanırsa tüm bu çocukların bir şeyler öğrenip gelişebileceklerini gözlemlediğinde tıbba sırtını döndü. Pedagoji ve antropoloji okudu, üniversitede ders verdi ve çeşitli finansman projeleri başlattı. Bu arada özel hayatında dramatik ve sancılı bir dönem yaşadı: 1898'de meslektaşı Giuseppe Montesano'dan bir çocuğu oldu, ancak evlenmemeye karar verdi ve çocuk koruyucu bir aileye yerleştirildi. Evlenmiş olsaydı, toplumdaki kamusal faaliyet alanının dışında bir anne ve ev hanımı olacaktı. Bunu istemedi ama olabildiğince kısa sürede oğlu Mario Montessori'yi tanıdı. Mario Montessori daha sonra en büyük destekçilerinden, işbirlikçilerinden ve arkadaşlarından biri oldu ve daha sonraki yıllarda onunla birlikte pedagojisini geliştirmeye devam etti.

FAŞİZMİN GAZABINA UĞRADI

1907'de Maria Montessori, Roma'nın fakir bölgesi San Lorenzo'da pedagojisinin temellerini geliştirdiği ilk gündüz bakım merkezi olan "Casa dei Bambini" yi açtı. Materyallerini ve yöntemlerini "normal" çocuklar için erişilebilir kılmak için fırsat bekleyen Maria Montessori, çocukların evinin yönetimini devraldı. Zihinsel ve fiziksel olarak normal çocukların da tekliflere nasıl yaklaştığını burada deneyimledi. Hızla uluslararası alanda tanındı: Kitapları birçok dile çevrildi, tüm dünyada konferanslar ve seminerler verdi. Ancak 1920'lerin sonunda, bireysel eğitim ilkeleri artan bir baskı altına girdi. İtalya'da Mussolini yönetiminde ve yakındaki diğer ülkelerde eğitim kurumları kapatıldı. 1934 yılında Mussolini faşizmine muhalefetten dolayı İtalya’dan ayrılmaya zorlandı ve Barselona’ya gitti. 1936’da İspanya Savaşı sırasında İngiliz gemisiyle kurtarıldı. Aynı yıl evini Hollanda Laren’e taşıdı. 1940 yılında, Hindistan 2. Dünya Savaşına girdiğinde, o ve oğlu Mario düşman yabancılar olarak gözaltına alındı. 2. Dünya Savaşı boyunca Montessori’nin Hindistan’dan ayrılmasına izin verilmedi ve bu zamanı bebekleri araştırmak ve gözlemlemekle geçirdi. 1946 yılında Hindistan’dan Hollanda’ya döndü. Döndüğünde, eserinin neredeyse tamamen yok olduğunu gördü. Ancak çocukların evlerini ve okullarını yeniden inşa etmek için yorulmadan çalıştı. 1947’de ise Londra’da Montessori Merkezi’ni kurdu. Ve iki dünya savaşına tanık olduktan sonra, eğitim ve barış arasındaki bağlantıyı özellikle vurguladı. Maria Montessori 6 Mayıs 1952'de öldü.

MONTESSORİ EĞİTİM SİSTEMİ NEDİR?
Eğitimde çocuktan hareketi temel alan bu sisteme göre, öğretmenlerin rolü yalnızca öğrenciye yardımcı olan rehberler olmaktır. Bu düşüncesi Montessori’nin eğitim anlayışının temelini oluşturur.
Montessori eğitiminde çocuk, keşfederek öğrenir, öğretmene düşen rol ise çocuğun eğilimlerini gözlemlemek ve karakterine uygun teşviklerle dünyayı keşfedişine rehberlik etmektir. Bu anlayışa göre çocuklar kendileri için önceden hazırlanmış ama doğallıktan uzak olmayan bir ortamda dünyayı keşfedeceklerdir. Bu güvenli ortamda, gerçek dünyadakine çok yakın çeşit çeşit tecrübeler edinerek hayata hazırlanacaklardır.
İlgili haberler
Çocukların eğitimi ve barış için çalışan bir pedag...

Beyaz Gül direniş örgütünün idam edilen üyeleri Sophie ve Hans’ın kardeşi, pedagog 11 Ağustos 1917’d...

GÜNÜN PORTRESİ: Çocuk eğitiminde çığır açan kadın...

İtalya’nın ilk kadın doktoru, kadın hakları için mücadele etti, çocukların eğitiminde uyguladığı yen...

Eğitim sistemi çocuk istismarını etkiler mi?

Eğitim sisteminin çocuğa yönelik cinsel istismarda payı var mı? Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiği...