Çocukların eğitimi ve barış için çalışan bir pedagog
Beyaz Gül direniş örgütünün idam edilen üyeleri Sophie ve Hans’ın kardeşi, pedagog 11 Ağustos 1917’de doğdu, 4 Eylül 1998’de öldü.

Inge Aicher-Scholl’un kardeşleri Sophie ve Hans Scholl faşizme karşı direniş grubuna ait oldukları için Münih’teki Ulusal Sosyalist Halk Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı ve idam edildi. Birkaç gün sonra Inge Scholl, ebeveynleri ve kız kardeşi Elisabeth, Gestapo tarafından akraba oldukları için tutuklandı ve beş ay boyunca Ulm hapishanesinde tutuldu.

Inge Scholl için, Beyaz Gül’ün etik ve politik mirası, tiranlığa ve faşizme karşı direniş, eğitim, demokrasi ve barış için ömür boyu çabanın temel kaynağı oldu. Savaşın bitmesinin hemen ardından Inge Scholl, 1952’de evlendiği Grafik Sanatçısı Otl Aicher ile birlikte Ulm Yetişkin Eğitim Merkezini kurdu. İnsanlara yeni bir bakış açısı vermek ve onları siyaset hakkında bağımsız düşünmeleri için eğitmek istediler. Inge Aicher-Scholl’un fikri, “Aydınlanma ve inşanın, ancak eskiyi yeniden inşa etmekle değil her şeyi farklı temelde kurmakla olabileceği şeklindeydi. Bu eğitim konsepti, 1953’te Otl Aicher ve Max Bill ile birlikte başlattığı Bauhaus’un bilinçli bir devamı olarak Ulm Tasarım Okulunun kurulmasını da içeriyordu. Inge Aicher-Scholl, 29 yıl sonra 1974’te Ulm Yetişkin Eğitim Merkezinin yöneticiliğinden ayrıldığında beş çocuk annesiydi ve yaşam ve çalışma yerini, Baden-Württemberg’deki Allgäu’da Otl Aicher tarafından yeniden tasarlanan Rotismühle’de kurdu. Öncelikli olarak barış ve sivil haklar hareketine katıldı, Nasyonal Sosyalist terörün hatıralarını canlı tuttu, uyardı ve müdahale etti: 1985’te Çernobil felaketinden dört hafta sonra Mutlangen’deki Amerikan askeri deposu önündeki ablukalara katıldı.1986’da şöyle bir ilanla insanlara seslendi: “Başarısızlık insanidir, başarısızlığı hesaba katmamak ise sorumsuzluk ve insanlık dışıdır.”

1953’te down sendromlu doğan kızı Eva hakkında şöyle yazdı: “O zamanki neşesi ve şefkatiyle Evchen, ailemizde sıcak bir yer gibiydi.” 1996’da yayımladığı günlüğü “Eva: Benimle olduğun için yalnız değilim” de aynı zamanda Avupa biyoetik konvansiyonuna direniş çağrısı yaptı. Kendini “barış, adalet ve insanca yaşamdan yana bir Hristiyan” olarak tanımlayan Inge Aicher-Scholl açısından özel olan politikti. Bu nedenle insani, adil, barışçı bir yaşamın tohumlarının günlük yaşamdaki insani ilişkilerle atılabileceğini savunuyordu.

4 Eylül 1998’de hayata veda etti.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Avusturya’da Alman işgalcilerine kar...

Avusturya'nın faşizmden kurtulması için Alman işgalcilerine karşı mücadele eden Rosa Ratzi Hofmann i...

GÜNÜN KADINI: Alman Emekçi Kadın Hareketi Sözcüsü...

Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg ile birlikte çalışmalar yürüten Käte Duncker, sosyalist kadın hareket...

Alman kadın hareketinin öncülerinden: Emma Ihrer

Alman kadın hareketinin en etkili ve önemlilerinden sosyalist sendikacı, kadın hakları savunucusu Em...