Taliban, Afganistan'daki tüm STK'lerde kadınların çalışmasını yasakladı
Geçtiğimiz günlerde kadınlara üniversite gitmesini yasaklayan Taliban, Afganistan'da faaliyet gösteren yerel veya yabancı sivil toplum kuruluşlarının kadın personel çalıştırmasını yasakladı.

Taliban, Afganistan'da faaliyet gösteren yerel veya yabancı sivil toplum kuruluşlarının (STK) kadın personel çalıştırmasını yasakladı.

Taliban Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman Habib, bakanlığın söz konusu kararı ülkedeki tüm STK'lere gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini söyledi.

Bakanlığın açıklamasında, bu kurumlarda çalışan kadınların Taliban yönetiminin getirdiği "örtünme" kurallarına "düzgün bir şekilde riayet etmediğine" yönelik çok sayıda şikayet alındığı öne sürüldü.

Taliban kaıdnların üniversitelerde eğitim almasını geçtiğimiz günlerde yasaklamıştı.

Afganistan Devrimci Kadın Birliği Ekmek ve Gül'e Afganistan'daki kadın mücadelesini, kadınlara getirilen yasakların etkilerini anlattı.

Geçen yıl 15 Ağustos'ta Afganistan yönetimine gelen Taliban sonrası, kadınların çalışması da engellendi.

ERKEK ÖĞRENCİLER BOYKOTTA

Taliban’ın kadınlara yönelik yasaklarına tepkiler sürüyor. Erkek öğrenciler boykot başlattı, üniversitelerdeki derslere ve sınavlara girmedi. Kadınlara yönelik baskılar yasalarla her geçen gün biraz daha artırılırken, erkek öğrenciler, kadın öğrencilerle dayanışma amaçlı boykot kararı aldı.

RAWA:YENİ YIL KADIN DÜŞMANI REJİMLERİN YIKILIŞINA TANIKLIK ETSİN
Afganistan Devrimci Kadınlar Birliği Taliban'ın yeni yasaklarına dair açıklama yayınladı: "2023'e barbar Taliban'ın yeni insanlık dışı ve adaletsiz politikalarıyla başlıyoruz: Afgan kadınlarının artık üniversitelerde okumasına veya herhangi bir konuda özel kurs almasına izin verilmiyor, tüm yerel ve uluslararası kuruluşlar kadın çalışanlarını işten çıkarmaları konusunda uyarılıyor ve daha birçok kısıtlama getiriliyor.
Bu politikalar yüreğimizi yakıyor ama direnişe olan bağlılığımızı da her zamankinden daha güçlü kılıyor. 2022 yılı Afgan kadınlarının pek çok biçimde güçlü protesto ve direnişlerine tanıklık etti ve yeni yılın bölgedeki kadın düşmanı dinci teokratik rejimlerin halk ayaklanmaları yoluyla yıkılışına tanıklık etmesini umut ediyoruz."

Fotoğraf: RAWA

İlgili haberler
RAWA: What is happening today in Iran, tomorrow sh...

For 50 years, RAWA has been fighting for women's rights in Afghanistan and spoke to Ekmek ve Gül abo...

Afgan çocukların eğitim hakkı engelleniyor

Zeytinburnu’nda Afgan mülteci çocukların kimlikleri olduğu halde okula kabul edilmediği, çeşitli ger...

Taliban işgalinin 1. yılında Afgan kadınlar: Canla...

Afganistan Yeni Komünist Hareketi yöneticisi Maryam Haidari ve Afganistan Kadın Haber Ajansı Başkanı...