Rızaları dışında doğum kontrolü uygulanan Grönlandlı kadınlar, Danimarka’dan tazminat istedi
Rıza dışı doğum kontrol uygulamasının mağduru olan kadınların şu an 70 ve 80’li yaşlarında olduğunu söyleyen bir grup kadın, tazminat taleplerini, Danimarka başbakanlığına iletti.

Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland’da yaşayan bir grup kadın, 1960’lı yıllarda rızaları dışında doğum kontrolü uygulandığı gerekçesiyle tazminat talebinde bulundu. Kadınların kişi başı 42 bin dolar istediği aktarıldı.

Danimarkalı yayın kuruluşu DR, geçen yıl, 1966 ile 1970 yılları arasında yaşları 13’e kadar düşen birçok kadına bilgileri ve rızaları olmadan 4 bin 500 rahim içi araç takıldığını ortaya çıkardı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Grönland ve Danimarka yönetimleri araştırma başlatma kararı aldı. İki tarafça oluşturulan komisyon, 1960 ve 1991 yılları arasındaki ihlalleri belirlemekle görevlendirildi.

Ancak komisyonun araştırmasından elde edilecek rapor, Mayıs 2025’ten önce hazırlanmayacak.

Tazminat talebinde bulunan kadınlardan Naja Lyberth, rapor sonucunun beklenmesine tepki göstererek, “Kanunların ve insan haklarının ihlal edildiğini açıkça bildiğimiz halde buna ne için ihtiyacımız var?” dedi.

Uygulama nedeniyle mağdur olan kadınların şu an 70 ve 80’li yaşlarında olduğunu söyleyen bir grup kadın, tazminat taleplerini, Danimarka başbakanlığına iletti. Kadınlar adına iletilen talepte, mağdur başına 42 bin dolar tazminat istendi.

Danimarka Başbakanlığı, talebe dair sorulan sorulara herhangi bir yanıt vermedi.

1953 yılına kadar Danimarka sömürgesi olan 57 bin nüfuslu Grönland daha sonra özerklik kazandı.

Danimarka hükümeti geçen yıl, 1950’lerde Grönland’dan alınan çocuklar nedeniyle kurban ve yakınlarından resmen özür dilemişti.

Görsel: Pixabay

İlgili haberler
Danimarka’da kadınlardan ‘Vazgeçmiyoruz’ sözüne de...

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta gerçekleştirilen eylemde kadınlar "İstanbul Sözleşmesi’den Vazgeç...

Danimarkalı tiyatro oyuncusu, işçi tiyatrosunun ku...

Berlin’de Bertolt-Brecht-Archiv’i kuran Ruth Berlau, işçi tiyatrosunun kurucularından biridir. Yönet...

Danimarka’da kadın ve gençlik örgütleri ‘Rıza Yasa...

‘Rıza yasası’ taraflardan birinin rıza göstermediği cinsel eylemi ‘tecavüz’ sayıyor, ancak bu yasa D...