Danimarka’da kadınlardan ‘Vazgeçmiyoruz’ sözüne destek
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta gerçekleştirilen eylemde kadınlar "İstanbul Sözleşmesi’den Vazgeçmiyoruz, karar yok hükmündedir" dedi.

Kopenhag Belediye binası önünde gerçekleşen eylemde Danimarkalı ve Türkiyeli kadınlar ortak eylem düzenledi. Danca, Türkçe ve İngilizce açıklamaların okunduğu eyleme Danimarkalı siyasetçiler de destek verdi. Türkçe açıklamayı okuyan Şilan Deniz Teyhani-Killa, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini demokratik olmayan uygulamalara karşı net bir tavır almaya çağırdı.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİMDİR"

Alınan kararın Türkiye’de kadına şiddeti ve homofobik nefret suçunu arttıracağını söyleyen Teyhani-Killa, "Türkiye'de binlerce insan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararını protesto etmek için sokağa çıktı. Avrupa Birliği ülkeleri, Turkiye’de kadına şiddeti ve LGBTQ+ nefretini pekiştiren, demokratik olmayan bu uygulamalara karşı daha net bir tavır almalıdır. Ayrıca AB üyesi olan Bulgaristan, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya ve Slovakya İstanbul sözleşmesini onaylamadı. Ama biz diyoruz ki İstanbul Sözleşmesi bizimdir. Alınan bu karar bizim için yok hükmündedir" diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel


İlgili haberler
Almanya’daki hak örgütlerinden İstanbul Sözleşmesi...

Almanya’da CEDAW Alliance, DaMigra, Göçmen Kadınlar Birliği ve DİDF yaptıkları açıklama ve eylemlerl...

Paris’te İstanbul Sözleşmesi eylemi: Türkiyeli kad...

Paris'te, Türkiyeli kadın örgütlerinin çağrısı ile 60’ı aşkın kurumun imzasıyla İstanbul Sözleşmesi...

Yunanistan'dan Türkiyeli kadınlara İstanbul Sözleş...

Yunanistan Bağımsız Kadın Hareketi, Telesilla Feminist Ağı, Kadın Araştırmaları Merkezi Ekmek ve Gül...