Paris’te İstanbul Sözleşmesi eylemi: Türkiyeli kadınların yanındayız
Paris'te, Türkiyeli kadın örgütlerinin çağrısı ile 60’ı aşkın kurumun imzasıyla İstanbul Sözleşmesi için mücadele eden kadınlara destek açıklaması yapıldı.

Les Halles Chatteles Meydanı'nda da bir araya gelen kadınlar Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını protesto etti. Türkiye kadın hareketinin mücadelesini selamladı. Avrupa Konseyi'ni göreve çağırdı.  

Kadınlar Fransızca ve Türkçe "İstanbul Sözleşmesi hayat kurtarır" yazılı pankart ve "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" dövizleri açtı. 60'a yakın kadın örgütü, göçmen örgütü, siyasi parti ve sendikanın imzaladığı ortak açıklamada “İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan uluslararası bir metindir, tek bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle iptal edilemez! Erdoğan, bir kez daha tüm hukuk kurallarını çiğneyerek, Sözleşme'nin boşanmayı teşvik edeceğini ve ‘eşcinselliği normalleştirmek isteyen bir grup kişi tarafından manipüle edileceğini’ söyleyerek anayasaya aykırı kararını haklı çıkarmaya çalışıyor. Böylece kadınlara sert bir mesaj gönderiyor: Türk aile yapısı şovenist, feodal, homofobik ve kadın düşmanıdır ve öyle kalacaktır! Doğrudan katillere, saldırganlara, tecavüzcülere bir destek mesajı gönderiyor. Bunu kabul etmiyoruz. Polis şiddetine, baskıya, tutuklamalara rağmen milyonlarca kadının hakları için seferber olan ve sokakları bırakmayan Türkiyeli kadınların cesaretini ve kararlılığını selamlıyoruz. Kadın örgütlerinin, LGBT bireylerin, insan hakları savunucularının ve Türkiye'deki tüm kadınların yanında, uluslararası dayanışmadayız. Avrupa Konseyi'nden devletlerin yükümlülüklerini hatırlatmasını talep ediyor, sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dediler.


İlgili haberler
Yunanistan'dan Türkiyeli kadınlara İstanbul Sözleş...

Yunanistan Bağımsız Kadın Hareketi, Telesilla Feminist Ağı, Kadın Araştırmaları Merkezi Ekmek ve Gül...

EŞİK’ten Avrupa Konseyi’ne İstanbul Sözleşme’si ça...

EŞİK, Avrupa Konseyi’ne bir mektup yazarak, Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme karar...

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine A...

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı Kararı ile çekilmesi, Avrupa'da ve ABD'de tepk...

Almanya'da 'İstanbul Sözleşmesini uygula' eylemler...

Kendi ülkelerinde Sözleşme'nin tam olarak uygulanması talebiyle ve Türkiye'nin Sözleşme'den çekilme...