Danimarka’da kadın ve gençlik örgütleri ‘Rıza Yasası’ istiyor
‘Rıza yasası’ taraflardan birinin rıza göstermediği cinsel eylemi ‘tecavüz’ sayıyor, ancak bu yasa Danimarka’da hala yürürlükte değil.

Danimarka’da kadın ve gençlik örgütleri parlamentonun tartışmalarına ara verilen “Rıza Yasası”nı kabul etmesi için mücadele veriyor. Yasaya göre taraflardan birinin rıza göstermediği cinsel eylem “tecavüz” sayılıyor. Razı Yasası, İsveç ve Yunanistan’da yürürlükte. Finlandiya’da ise Danimarka’da olduğu gibi hala gündemde. 

‘İSTİSNA OLABİLİR’ İDDİASINA TEPKİ

Danimarka’da yasanın çıkarılmasını talep edenler arasında Danimarka Kadın Federayonu, Kadın Konseyi, Öğretmen Okulu Öğrencileri Derneği ile parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerinin gençlik örgütleri de bulunuyor.

Geçtiğimiz Cuma günü yasanın bir an önce çıkarılması talebiyle 24 örgütün öncülüğünde düzenlenen gösteride konuşan “Everyday Sexism Project” adlı örgütlenmeden Kirstine Holst, “Şimdi partiler arası görüşmeler durdu. Bu yasa defalarca gecikti, artık buna son verme zamanı. Biz Ceza Hukuku Konseyi’nin önerdiği ‘ilişkide istisnalar olabileceği’ görüşüne karşı olduğumuzu gösteriyoruz. Onlar ilişkinin tecavüz sayılabilmesi için kurbanın açıkça hayır demesi ve kendini savunması şartını getiriyor. Bu böyle olamaz, herkesin aynı hak ve sorumluluklara sahip olması gerekir” dedi.

Danimarka medyasında yer alan haberlere göre, cinsel saldırıya uğrayan kimi kadınlar da gösteriye katıldı ve beraat eden tecavüzcülerin yeniden yargı karşısına çıkarılmalarını talep etti.

‘TECAVÜZCÜLER KORKUDAN FAYDALANIYOR’

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti’nin gençlik örgütü DSU’nun internet sitesinde Katrin Evelyn Jensen imzasıyla yayımlanan bir açıklamada, tecavüze uğrayan kadınların seslerini çıkarmamalarının yaşamda kalma stratejisi olduğunu ve kadınların şiddetten kurtulmak için ssesiz kaldıklarını belirterek “Tecavüzcüler cinsel ilişki sırasında kadınlar korkudan pasif kaldıkları için ceza almaktan kurtuluyor” dedi.

DSU, hükümetin artık “Rıza Yasası”nı çıkarmasının zamanının geldiğini hatırlattı.

İSVEÇ’TE RIZA YASASI CEZASIZLIĞI DÜŞÜRDÜ

İsveç’te Temmuz 2018’de yürürlüğe giren Rıza Yasası’nın iki yılığı değerlendiren Suçluluğu Önleme Konseyi (BRÅ), geçtiğimiz haziran sonunda bir açıklama yapmıştı. Buna göre, sonuçlar yasanın etkili olduğunu, 2017 yılında 190 kişinin cinsel saldırı suçundan mahkum olurken 2019 yılında bu rakamın yüzde 75 oranında artarak 333’e yükseldiğini gösterdi.

İlgili haberler
Finlandiya’da koronavirüs salgını nedeniyle kadın...

Finlandiya’da yayımlanan istatistiklere göre, pandemiden en fazla kadın emekçiler zarar gördü ve kad...

GÜNÜN DİKKATİ: Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya...

Finlandiya’da her iki kadından biri fiziki ve cinsel şiddete uğruyor, erkeklerden çok daha az gelirl...

GÜNÜN BELLEĞİ: Danimarka Kadın İşçileri Sendikası

Hem kadınların sendikalarda örgütlenmelerinin hem de kadın erkek birlikte mücadele etmesinin gereğin...