Portekiz mahkemesi ‘zinayı’ kadına şiddette hafifletici sebep saydı
Portekiz’de kendisini aldatan eşine şiddetten yargılanan erkek, kadının ‘zina yaptığı’ ve ‘zinanın İncil’e göre cezalandırılması gereken davranış’ olması gerekçesiyle ertelenmiş hapis cezası aldı.

Portekiz’de mahkemenin, ‘zinayı’ hafifletici sebep sayan kararına kadın hakları savunucuları, hukukçular ve din adamları tepki gösterdi. Mahkemenin 11 Ekim’de aldığı ve kamuya açıklanmayan karar, Portekiz gazetesi Jornal de Notícias’ın haber yapmasıyla gündem oldu. Hakimlerin verdiği karar İncil’i referans alarak aile içi şiddeti meşrulaştırması sebebiyle tepki topladı. Sosyal medyada Portekizli eleştirmenler ve kadın hakları savunucuları kadını suçlayan bu kararın kadına karşı şiddeti yasallaştırdığını söyledi.

‘İNCİL’E GÖRE ALDATAN KADINLAR ÖLÜMLE CEZALANDIRILIYOR’
Davada görevli hakimler ise kadının başka biriyle birlikte olmasını bir erkeğin ‘onuruna’ yapılmış çok ciddi bir saldırı olarak nitelendirirken, erkeğin depresyona girmesinin normal olduğu, tarih boyunca kadının aldatmasının toplumda kabullenilmesi her zaman daha zor olduğu belirtildi. Kararda, “Kadın tarafından yapılan zina erkeğin şerefine ve onuruna yapılmış ciddi bir saldırıdır. Bugün zina yapan kadınların ölene kadar taşlandığı toplumlar var. İncil’de de aldatan kadınların ölümle cezalandırılması gerektiğini okuyabiliriz” denildi.
Mahkemenin şiddet uygulayan erkeğe verdiği ceza 15 ay ertelemeli hapis ve 1750 avro para cezası oldu. Savcının cezayı çok hafif bulması üzerine temyize giderek 3 yıl 6 ay hapis ceza talep etmesi de üst mahkeme tarafından reddedildi. Mahkemenin verdiği karara tepkiler hem Portekiz’de hem dünyada giderek büyüyor. Ülkede kararı protesto etmek isteyenlerin bir yürüyüş düzenlemesi bekleniyor.

KARARA KARŞI KADINLAR EYLEM HAZIRLIĞINDA
Ülkedeki kadın örgütlerinden UMAR kararı tiksindirici bulduğunu ve kurbanı suçlama fikrini destekler nitelikte olduğunu söyledi. UMAR tarafından yapılan açıklamada “İncil’den alıntı yapmak ülkemizdeki hukuk düzenine sığmaz. Hukuki normların itibarını sarsar” denildi.
Feminist hareket Por Todas Nos ise cuma günü Lizbon’da bir gösteri için çağrı yaptı. Porto’da da, “Erkek şovenizmi adalet değil suçtur” sloganıyla gösterilere çağrı yapılıyor.
İlgili haberler
Kocamın bana her gün tecavüz etmesine göz yumdum ç...

Son birkaç haftadır, “Bu hikayeyi kendime mi saklasam, çok mu konuştum acaba?” diye sorguluyordum, a...

Avrupa’da aşırı sağ partilerin yeni yüzü: kadınlar

Açıkça yabancı düşmanlığı yapıyorlar, kadınların geleneksel rollerine övgüler diziyorlar, korkuya oy...

Kadınlar kendilerine dayatılan ‘karanlığı’ üzerler...

IŞİD’den temizlenen bölgelerde işgalden kurtulan kadınlar kendilerine dayatılan çarşafı yine söküp a...