İsrailli kadınlar, kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı
Tel Aviv’de kadınlar İsrail hükümetinin, kadına yönelik şiddete ilişkin önlem almamasını protesto etti. Kadınlar, acilen kadın cinayetlerine ve aile içi şiddete karşı önlem alması çağrısı yaptılar.

İsrail’de geçtiğimiz ay öldürülen 3 kadın cinayetinin aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılmasını talep eden binden fazla İsrailli kadın, Tel Aviv’de eylem yaptı. Habima Meydanı’nda yapılan eylemde, hükümetin ve yetkililerin kadına yönelik ve aile içi şiddete ilişkin uygulamaları protesto edildi.

Geçtiğimiz hafta sonu 22 yaşında boğularak öldürülen Maya Vishnyak’ın fotoğrafının da yer aldığı eylemde, ‘Kadınların kanının kıymeti yok”, ‘Sessiz kalmayacağız, ‘Öldürülen kadınlar için bakanlar nerede?’ yazan dövizler taşınarak, yeni kurulan kabine protesto edildi. ‘Hayattayken hiçbir desteğimiz yok, arkamızda duran hiç kimse yok. Bütçe yok, kaynak yok. Sokaklar da evler de hiçbirimiz için güvenli değil.’ Kadınlar başlangıçta birer mum ile yapılması planlanan bu küçük etkinliğin, büyük bir gösteriye dönüştüğünü ifade ettiler. Bu eylemin ardından Kudüs’teki Zion Meydanı’nda da benzer bir eylem düzenlendi. Geçtiğimiz cumartesi günü Ramat Gan’da öldürülen Vishnyak cinayeti basında yer almamış, katili ise pazartesi günü tutuklanmış, tutukluluğu 8 gün uzatılmıştı. Raporlara göre Vishnyak ve erkek arkadaşı hararetin yükseldiği tartışmada onu boğarak öldürmüştü. Vishnyak’ın annesi olay yerine geldiğinde durumu görmüş, polisi aramak isteyince de katil tarafından bıçaklanmıştı. Annenin hayati tehlikeyi atlatırken, Vishnyak olay yerinde yaşamını yitirmişti.

Polis ve sosyal hizmet kurumları, fiziksel izolasyon ve koronavirüs sürecinde çiftler arasındaki gerginliğin tırmandığını, bunun da aile içi şiddet vakalarını artırdığını ifade etti. Kadın hakları savunucuları, kısıtlamalar hafiflese dahi şiddet vakalarının azalmayacağını söylüyor. 2017 yılında onaylanan fakat hâlâ pratiğe geçmeyen aile içi şiddete karşı düzenlemeleri acilen hayata geçirme çağrısı yaptılar.  

2019 yılında 13, 2018 yılında ise 25 İsrailli kadın tanıdığı erkekler tarafından öldürüldü. Öldürülen kadınların birçoğu can güvenliklerinden endişe duyarak, polise şikayette bulunmuşlardı.

Berivan BALKAY Ekmek ve Gül için timesofisrael.com'dan kısaltarak çevirmiştir. 

İlgili haberler
Bulunana kadar sormaya devam edeceğiz; Gülistan ne...

134 günün sonunda cevaplarını bilmediğimiz sorular hala orta yerde duruyor. Bu nedenle tekrar soruyo...

Çanakkale’de bir kadın boşanma aşamasındaki eşi ta...

Çanakkale’nin Kurşunlu köyünde Fatma K. boşanma aşamasında olduğu Aydın K. tarafından öldürüldü.

Ürdün’de ‘madam’ ve ‘baba’ sözcüklerinde gizli göç...

Dünyanın farklı bölgelerinden, özellikle Etiyopya, Filipinler, Gana, Uganda, Nepal, ve Bangladeş’ten...