İran'da liseli Nika ve Sarina polis tarafından katledildi
‘İran'da polis tarafından öldürülen Sarina Esmailzadeh ve Nika Shakarami'nin öldürülme şekli İran rejimi tarafından bir uyarı mahiyetinde’

Nika Shakarami, 20 Eylül'de Tahran’ın Keşaverz Bulvarı'nda kaybolan 17 yaşında bir genç kız çocuğuydu. Son telefon görüşmesinde protestolara katıldığını ve polislerin peşinde olduğunu söyleyerek telefonu kapatmıştı. Nika’ya bir daha ulaşılmadı.

İran polis güçleri 9 gün sonra yüzü cop darbelerinden ezilmiş, tecavüze uğramış Nika’yı yaşadığı yerden uzak bir yerde gömdüler, mezarında toplan halka ateş açtılar. İran rejimi Nika’nın ressam olan teyzesi ve aileden bir başka kişiyi kaçırarak aileyi susmaları için tehdit ediyor.

Nika Shakarami'nin annesi mezar başında

Nika Shakarami'nin bu biçimde öldürülmesi İran rejimin ne kadar ileri gidebileceği konusunda bir uyarı mahiyeti taşıyor. İran’da öğretmenler konseyi komitesi bu liseli kız çocuğunun öldürülmesine ilişkin açıklama yaparak mücadele çağrısında bulundu.

İran’da 20 gündür süren halk protestolarında yine 16 yaşındaki Sarina Esmailzade, 21 Eylül’de protestolar sırasında polis tarafından kafasına copla vurularak öldürüldü.

Yerel kaynaklara göre İran’da 20 gündür süren protestolarda ölenlerin sayısı 300’den fazla ve tutuklananların sayısı 15 bini aşmış durumda.

Fotoğraflar: Sarkhat

İlgili haberler
İranlı kadınlar anlatıyor: ‘Bu umut ve mücadele he...

Bursa’da Ekmek ve Gül grubuyla yan yana gelen İranlı kadınlar. Yaşadıklarını anlatıyor, ‘Umut var u...

Kadınların öncülüğünde İran’da bir sayfa döndü

İran’da bir sayfa döndü ve 2017, 2019 halk protestoları ve işçi grevlerinin deneyimi yeniden canland...

Mahsa’nın saç telleri İran halkının mücadelesini b...

İran’da Molla rejiminin baskı ve şiddet politikalarının yarattığı zorlukları birlikte sırtlayan hare...