Dünyada 8 mart’a doğru
Dünyanın birçok yerinde 8 Mart kutlamaları gerçekleşecek. İşte ingiltere, ABD ve Avustralya’da 8 Mart etkinliklerinden birkaçı...

LONDRA / İNGİLTERE
Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Londra’da 150’den fazla etkinlik planlandı ancak bugüne kadar yapılanların en büyüğü ‘4 Mart Kadınlar Yürüyüşü’ olacak. CARE International UK’nin ev sahipliği yapacağı bu yürüyüş, “cinsiyet eşitliği açısından küresel bir hareket olarak” tanımlanıyor. Tüm dünyada kadınların karuz kaldığı cinsiyetçilik, taciz, istismar ve şiddetin yanı sıra, İngiliz kadınlarının ilk kez oy kullanmasının 100. yılı olması da düzenlenen etkinliklerin gündemi.

LOS ANGELES, NEW YORK / ABD
8 Mart, bugün Los Angeles şehir merkezinde kutlanacak. Ocak ayında Los Angeles’ın ev sahipliği yaptığı ve yaklaşık 6 yüzbin kişinin katıldığı kadın yürüyüşünden daha büyük ve daha kalabalık olması bekleniyor. Los Angeles’taki yürüyüşte, Cinsiyetler Arası Uçurum Raporu’nun göstergelerinin “harekete geçirdiği” patronların sloganı #PressforProgress (İlerleme İçin Bastır). Feministler ise ‘Başkaldırı: Feminist Bir Geleceğe Doğru!’ sloganıyla yürüyüşte yer alacak.
Amerika’nın en büyük şehri New York’ta ise Uluslararası Kadın Grevi hareketinin 8 Mart günü düzenleyacaği yürüyüşe binlerce kadın ve erkeğin katılması bekleniyor. 

MELBOURNE / AVUSTRALYA
Avustralya’nın 25 şehrinde çeşitli etkinlikler yapılacak ve muhtemelen en önemlisi Melbourne’da gerçekleşecek. 8 Mart günü her yaş grubundan ve farklı etnik gruplardan oluşan onbinlerce insan, Melbourne sokaklarında yürüyecek. (Uluslararası Kadınlar Günü-International Women’s Day) IWD Melbourne Facebook Grubu, 8 Mart için ekonomik eşitlik, tüm kadınlar için yaşanılabilir bir gelir, sendika hakkı, ücretsiz ve erişilebilir sağlık hizmeti, uygun fiyatlı konut gibi çeşitli taleplerini yayımladı.

Hazırlayan: Berivan Balkay

İlgili haberler
Savaşa, sömürüye, şiddete karşı YAŞASIN 8 MART!

8 Mart içi boş laflarla ‘vitrin’ yapılacak bir ‘Kadınlar Günü’ değildir. 8 Mart hem evde hem işyerin...

Bu 8 Mart, başka 8 Martlara benzemiyor

Bu 8 Mart başka... Emekçi Kadınlar Günü değil de “Emekçi Kadınların Fedakarlık Günü”ne dönüştürülmek...

Modanın ‘insan bedeli’ni gözler önüne seren günlük...

Kamboçya, Hindistan ve Bangladeş’te 500’den daha fazla kadın işçiyle yapılan araştırma, işçilerin ai...