Avustralya’da binlerce kreş öğretmeni greve çıktı
Avustralya’da kreş öğretmenlerinin yüzde 90’ı kadın ve ücretleri ülkedeki ortalama ücretin neredeyse yarısı. Bu sebeple 6 bin 500 kreş öğretmeni eşit ücret için greve çıktı.

Avustralya’da kreşlerde çalışan kadın eğitimciler “eşit ücret” talebiyle greve çıktı. 320 kreşin tümden kapatıldığı Avustralya’da, grev yapan 6 bin 500 kreş öğretmeni ücretlere en az yüzde 30 oranında artış yapılmasını istiyor.

Tümden kapatılmayan diğer kreşlerdeki çalışanlar ise, ülke çapında öğle saatlerinde yapılan protesto gösterilerine katıldı. Grevi örgütleyen sendikanın açıklamasında “Eğitim emekçisi kadınların taşıdıkları muazzam sorumluluk karşısında onlara verilen 21 dolar saat ücreti yetersiz ve ülkedeki ücret ortalamasının çok altında” denildi.


Sendika, eğitim harcamalarının aileler tarafından karşılanmaktan ziyade, devletin üstlendiği kısmın artırılması gerektiğini savunuyor. Eğitim emekçileri de; “Gelecek nesli destekliyor ve büyütüyoruz”, “Eşit ücret istiyoruz” diyerek, ücretin ebeveynlere mal edilmesinin sürdürülebilir olmadığı devletin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiği fikrinde.


Okul öncesi eğitimciler en düşük ücretle çalışan Avustralyalılar arasında ve çoğu geçinebilmek için ek iş yapıyor. Pek çoğu, mevcut ücret düzeylerinin çocukların ve eğitmenin önemini yansıtmadığı konusunda hemfikir.
Erken çocukluk eğitiminde düşük maaşın nedenleri arasında da kadın çalışanların yüksek bir orana sahip oluşu gösteriliyor.İlgili haberler
Almanya’da bina temizlik işçilerinin zam ve ücret...

Almanya’da temizlik işçileri ücretlerinin artırılması için mücadele ediyor. Almanya’da bu alanda çal...

İngiltere’de öğretmenler ‘evsiz’

İngiltere’nin Bath ve Londra şehirlerinde yaşayan iki öğretmenin yaşadıkları konut sorununun özeti:...

Koskoca İsviçre de böyle yaparsa!

Dünyanın en zengin ülkeleri arasındaki Isviçre'de bile devletin ücretli babalık izni sağlamasındansa...