HDP Milletvekili Oya Ersoy Çalışama Bakanlığına ILO 190’ı sordu
HDP Milletvekili Oya Ersoy Çalışma Bakanlığına verdiği önerge ile ‘Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına yönelik bakanlık işyerlerinde nasıl bir düzenleme yapıyor?’ diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy, ILO 190 sayılı Sözleşme ve 206 No’lu Tavsiye Kararı’nın imzalanmasına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına soru önergesi verdi. Ersoy, çalışma yaşamında şiddet ve tacize ilişkin ilk uluslararası sözleşmenin, Uluslararası Çalışma Konferansı (UÇK) tarafından kabul edilmesinden iki yıl sonra, 25 Haziran 2021’de yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Ersoy, iş yerinde şiddet ve tacizin, çeşitli biçimlerde yaşandığını, sözleşmenin kabulünden bu yana, COVID-19 küresel salgını ile bu sorunun daha da büyük ölçüde yaşandığını ifade etti.Salgının başlamasından beri birçok ülkede, özellikle kadınlara ve kırılgan gruplara yönelik işle ilişkili şiddet ve tacizin birçok biçimi rapor edildiğini belirten Ersoy, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına yönelik kampanya başlattığını hatırlattı. DİSK’in de Türkiye’nin 190 sayılı sözleşmeyi imzalamasına ilişkin çağrısı olduğunu söyledi.Ersoy; İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ve 6284 sayılı kanunun etkin bir biçimde uygulanmamasının nedeni ile kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde artış yaşandığını belirtti.

‘KADINLAR İÇİN ÖZEL ÖNLEMLER ALINACAK MI?’

Ersoy Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e şu soruları yöneltti:

1. Bakanlığın, ILO 190 sayılı Sözleşme ve 206 No’lu Tavsiye Kararı’nın imzalanmasına yönelik bir çalışması var mı?

2. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özellikle kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafından kreş, gündüz bakım evi, hasta ve yaşlı bakım evleri gibi merkezler açılarak tüm kadın ve erkeklerin ücretsiz yararlanabileceği bir proje yapmak için harekete geçti mi?

3. Kadın istihdamını artırmak için önerilen esnek çalışma biçimleri yerine kadınlar için tam zamanlı ve güvenceli istihdam olanakları yaratılacak mı?

4. Covid-19 pandemisinin yarattığı iş ve istihdam kayıplarından en çok etkilenen, iş ve gelir kaybına uğrayan kadınlar için özel önlemler alınacak mı?

5. Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına yönelik bakanlık işyerlerinde nasıl bir düzenleme yapıyor? İşyerlerinde şiddete ve tacize uğrayan kadın sayısı kaç?

TGS KADIN VE LGBTİ+ KOMİSYONU DA İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde iktidara ve tüm sendikalara çağrı yaparak bir imza kampanyası başlattı ve “ILO 190’ı tanıyın, çalışma yaşamında şiddet ve cinsel taciz son bulsun” dedi. İmza kampanyası linki için TIKLAYIN.
ILO 190 NEDİR?

Sözleşme, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve taciz dâhil, çalışma yaşamında şiddet ve taciz için ilk kez uluslararası bir tanım getirdi. 190 sayılı Sözleşme, tüm ILO üye devletlerini, çalışma yaşamında her türlü şiddet ve tacizi ortadan kaldırmaya çağırıyor. Tüm ülkeleri Sözleşme’yi onaylamaya, işçi ve işveren örgütleriyle birlikte, herkes için onurlu, güvenli ve sağlıklı bir çalışma yaşamının olması için katkı sağlanmasını istiyor.

Haber: Bianet

Fotoğraf: DİSK

İlgili haberler
ILO 190: İş yerinde şiddete karşı bir dayanak

ILO 190 iş yerinde şiddet ve taciz konusunda yazılmış en kapsamlı metin. Biliyoruz ki işyerlerinde d...

İş yaşamında şiddet ve tacize karşı ILO 190 imzala...

ILO 190 kadın işçilere ne sağlıyor, işveren ve hükümetlere nasıl sorumluluklar yüklüyor? Sözleşmenin...

DİSK Kadın Komisyonu: ILO 190 onaylansın!

DİSK Kadın Komisyonu, ILO 190 Sayılı Sözleşmenin Türkiye tarafından onaylanması için basın açıklamas...

HDP’li Kemalbay Çalışma Bakanı’na ILO 190 sayılı S...

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Çalışma Bakanı’na “Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortad...

ILO iş yerinde şiddet ve tacize karşı sözleşmeyi k...

#MeToo kampanyasının etkileri üzerine, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün hazırladığı iş yerinde cinsel...

Turgutlu Belediyesinde TİS’e ILO 190 maddesi de ek...

Turgutlu Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmede ILO 190 Sayılı ‘İş Ya...