GÜNÜN UYGULAMASI: Taciz haritası çizen mobil uygulama
Kamusal alanda yaşanan taciz olaylarının anında bildirilebildiği bir mobil uygulama olan NINA kadınları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Dünya üzerinde kadına yönelik tacizin sık görüldüğü ülkelerden biri Brezilya. NINA adlı mobil uygulama, Brezilya genelindeki taciz olaylarını görünür kılmak için, otobüs ve metro gibi kamusal alanlarda yaşanan vakaların haritasını çıkarıyor.

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Pernambuco eyaletinde yaşayan feminist Simony César, NINA projesini ülkesinde giderek artan kadına şiddet olaylarına karşı mücadele etmek için iki yıl önce başlatmış.

NINA’nın internet sitesinde, YouGov tarafından yapılan 2016’da yapılan bir araştırmadan da bahsediliyor. Bu araştırmaya göre Brezilyalı kadınların yüzde 86’sının kamusal alanlarda tacize uğradığı tespit edilmiş.

César, gerçek zamanlı veri toplayan ve taciz vakalarının hangi konumlarda yaşandığını haritalayan mobil uygulama ile bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. NINA projesi, sosyal girişimcileri bir araya getiren internet platformu Red Bull Amaphiko’nun desteğiyle ivme kazanmış. Uygulamanın kullanıma açılması ve test edilmesi temayla uyumlu bir şekilde, toplu taşıma araçlarında gerçekleşmiş ve günde 76 bin kullanıcı kazanarak büyük ilgi toplamış.

TEKNOLOJİK KIZ KARDEŞLİK
NINA kadınlara “teknolojik kız kardeşlik” kavramı üzerinden sesleniyor ve dayanışmaya çağırıyor. Uygulama ile başlıca taciz vakalarını haritalamak, taciz suçlarının en yüksek olduğu ulaşım araçlarını ve saatleri ortaya koymak mümkün olacağından kadınların katılımcı olmasının önemi vurgulanıyor. Uygulama ile tacizcilerin fotoğraflarının ve kısa videoları da paylaşılabiliyor.

Gerçek zamanlı olması da önemli bir özellik. Taciz anında rapor etmek mümkün olmayabilir belki ama en azından tacizci yakınlardayken müdahale edilmesi açısından önemli gerçekten de.

Uygulama, internet sitesindeki tanıtım metninde şu sözlerle anlatılmış: “NINA tacize, tecavüze ve kadına yönelik diğer şiddet biçimlerine karşı mücadele eden bir silahtır. NINA bir uygulamadan ya da yazılımdan ziyade bir güçlendirme aracıdır, NINA teknolojik kız kardeştir.”

Kaynak: bigumigu

İlgili haberler
Milyonlarca kadın forum sitelerinde ne yapıyor?

Çeşitli paylaşım siteleri ve forumlar var, kadınlar için. Kadın kadına konuşuluyor. Kimse kimseyi ta...

GÜNÜN UYGULAMALARI: Mobil sağlık hattı kadınları h...

Her gün en az 800 kadının doğum ve gebelikten kaynaklı önlenebilir sebeplerle öldüğünü biliyor muydu...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Bar tuvaletinde hayat kurtaran...

Amerika’da bir barın kadınlar tuvaletine asılan notlar tehlike altındaki kadınlara yardımcı olmayı h...