Brezilya

Brezilya'da yerli halklar toprak hakları için yürüdü

Brezilya'da yerli halklar toprakları üzerindeki haklarını ilgilendiren bir karar üzerinde çalışan yüksek mahkemeye seslerini duyurmak için yürüdü.

GÜNÜN KADINI: Olga Benario

Komintern’in en yetenekli devrimcilerinden Olga Benario oldukça ciddi görevler üstelendi, faşizme karşı mücadele eden Benario ne yazık ki faşizmin kurbanı oldu.

GÜNÜN GÖRSELLERİ: Brezilya’da yerli kadınlar sağlık politikalarına karşı yürüdü

Brezilya’da yerli kadınlar, aşırı sağcı Başkan Bolsonaro’nun sağlık politikalarına karşı başkente yürüdü ve Sağlık Bakanlığını işgal etti.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Helenira Preta Referans Kadın Evi

Brezilya’da bir kadın dayanışma evi olan Helenira Preta Referans Kadın Evi, kadın yaşamının savunulması ve şiddet mağduru kadınlara destek için büyük bir dayanışma gösteriyor.

Arjantin’den Hindistan’a kadınların gündemi...

Dünya Turu’nda kadınlar: Arjantinli kadın işçilerin mücadelesi zaferle sonuçlandı, Hindistanlı kadınların daha çok çalışabilmek için rahimlerini aldırmak zorunda kaldıkları ortaya çıktı.

II. Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması

İlki 2015 yılında Dominik’te gerçekleştirilen, ikincisi 28-30 Eylül’de Ekvador’un Quito kentinde gerçekleşen Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması'nda aktarılan ülke deneyimleri Ekmek ve Gül’de

BREZİLYA: Faşizmin karşısındaki en önemli güç kadınlar*

‘Ülkede, en gerici sağın güçlendiği, işçi sınıfına karşı baskısının arttığı bir süreç yaşıyoruz. Bu, kadınları doğrudan etkiliyor. Ama bu koşullar altında onlarca yasanın değişmesini sağladık.’

Brezilya’daki faşist başkan adayına karşı yüz binler sokakta: O olmaz!

Kadınların öncülüğünde 17 ülkede düzenlenen yürüyüşlerde, faşist siyasetçi Jair Bolsonaro, ‘#EleNão/O olmaz’ sloganıyla protesto edildi.

GÜNÜN UYGULAMASI: Taciz haritası çizen mobil uygulama

Kamusal alanda yaşanan taciz olaylarının anında bildirilebildiği bir mobil uygulama olan NINA kadınları güçlendirmeyi amaçlıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Jarnana

Arnavut halk şarkısı Jarnana’yı bir de Brezilyalı Group Mawaca’dan dinleyin.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Kahvenin telvesinde görünmeyen kadınlar

Margaret Bourke White’ın objektifinden Brezilya’da gencecik yaştan hatta çocukluktan itibaren kahve toplayarak yaşamlarını kazanan kadınlar.