GÜNÜN RAKAMI: Kadınların çalışma ömrü Türkiye’de 18 yıl
Avrupa’da kadın ve erkekler arasındaki çalışma yaşamı süresinde makas 5 yılın altına inerken, Türkiye’de bu fark 21 yıl civarında.

Avrupa Birliği'nin (AB) istatistik kurumu Eurostat'ın Avrupa 2020 istihdam stratejisi çerçevesinde hazırladığı Çalışma Yaşamı Göstergesi'nde, ortalama çalışma ömrü 28.5 olan Türkiye'de erkeklerin 38.6 yıl, kadınların ise sadece 17.8 yıl çalışma hayatında kaldığı kaydedildi.

AB ülkelerinde ortalama çalışma ömrü 35.6 yıla uzarken, Avrupalı kadınların ortalama çalışma ömrü 33.1 yıl olarak hesaplandı. Avrupa'da kadınlar ile erkekler arasındaki çalışma ömrü makası 4.9 yıla geriledi.

Kadınların çalışma ömrünün en kısa olduğu AB ülkesi 26.3 yılla İtalya oldu. Sadece Letonya ve Litvanya'da kadınların çalışma ömrünün erkeklerinkinden az farkla uzun olduğu tespit edildi.Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Dairesi, geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 17.3 olduğu Türkiye'de, genç kadın işsizlik oranının ise haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.9 artarak yüzde 26.8'e yükseldiğini belirtti. DİSK'e göre, tarım dışı genç kadın işsizliği ise yüzde 5.2 puan artarak 33.9'a yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu ise haziran ayında işgücüne katılma oranını erkeklerde yüzde 73, kadınlarda ise yüzde 34 olarak kaydetti.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Ve tekrar

Vega, ‘Delinin Yıldızı’ albümü ile 12 yıl sonra kaldığı yerden devam ediyor. Vega, büyük bir özveri...

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Kırda bir pazar

Küçük bir kız çocuğunun öyküsü bu. Yasemin Yazıcı’nın kaleminden hayatın acımasızlığı ile çok erken...

GÜNÜN FİLMİ: Dangal

‘Yarın kazanırsan tek başına kazanmayacaksın. Milyonlarca kız da kazanacak. Erkeklerden aşağı görüle...