günün rakamı

GÜNÜN RAKAMI: Her 2 kadından 1’i şiddete uğruyor

Hacettepe Üniversitesi’nin Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması kadına yönelik şiddette korkunç tabloyu gözler önüne seriyor.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınlar saç konusunda baskıya uğruyor

Kozmetik markası Dove’un bir kampanya için yaptığı araştırma ortaya çarpıcı sonuçlar çıkardı.

GÜNÜN RAKAMI: 2018’de 12 bin çocuk savaşlar nedeniyle öldü ya da yaralandı

BM raporuna göre, 2018’de savaş ve çatışmalardan etkilenen çocukların sayısı arttı. 12 bin çocuk silahlı çatışmalar sonucu öldü ya da yaralandı.

GÜNÜN RAKAMI: Siyasette kadın yok!

Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka.Der) Türkiye’de kadınların siyasetteki konumuna ilişkin verileri paylaştı. Meclisteki vekillerin yüzde 17.3’ü, belediye başkanlarının da yalnızca yüzde 3’ü kadın!

GÜNÜN RAKAMI: Eşitsizlik kadın sağlığına zararlı

Cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınların maruz bırakıldığı koşullar kadınların sağlığını da olumsuz etkiliyor.

GÜNÜN RAKAMI: Bölge illerinde üç yılda 349 çocuk doğum yaptı

SAMER’in, bölge kentlerinin en önemli sorunlarından biri olan çocuk ve erken yaşta doğum oranları üzerinde yaptığı çalışmaya göre, son üç yılda bölgede 15 yaş altı 349 çocuk doğum yaptı.

GÜNÜN RAKAMI: 1 milyon 112 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle işten ayrıldı

Türkiye’de her 10 kadından 9’u çocuk bakımını üstlenirken, 1 milyon 230 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle iş piyasasına hiç gitmiyor. 1 milyon 112 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle işten ayrıldı.

GÜNÜN RAKAMI: 6 ayda 214 kadın öldürüldü

CHP Milletvekili Necati Tığlı’nın raporuna göre 2019’un 6 ayında; 214 kadın öldürüldü, 99 kadın cinsel saldırıya uğradı, 28 çocuk istismar edildi.

GÜNÜN RAKAMI: Haziran ayında 40 kadın öldürüldü

2019 yılının ilk 6 ayında 214, haziran ayında erkekler tarafından 40 kadın öldürüldü, cinsel şiddet ve çocuk istismarı devam ediyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar için en tehlikeli yer kendi evleri

BM, kadınlar için en tehlikeli yerin kendi evleri olduğunu açıkladı. Aile içi şiddet arttı, kadın cinayetlerinin yüzde 60'ı aile üyelerinden biri tarafından işleniyor

GÜNÜN RAKAMI: ‘Nafaka Hakkına Dokunma’ çağrısı 10 bini aştı

Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun başlattığı ‘Nafaka hakkına dokunma’ kampanyası için başlatılan imza kampanyası 10 bini geçti.

GÜNÜN RAKAMI: Babaların yüzde 91’i ‘Çocuğun bakımında birincil sorumlu anne’ diyor

Türkiye’de babaların yüzde 91’i hâlâ çocuk bakımını annenin görevi olarak kabul ederken, babalar özellikle 0-3 yaş çocukların fiziksel bakımında yeterli sorumluluk üstlenmiyor.

GÜNÜN RAKAMI: 2019 Kadınlar Dünya Kupası'nda 24 takım...

Kadın futbolu dünya genelinde giderek büyüse ve izleyici sayısı artsa da, kadın futbol takımlarına verilen para ödülleri hala erkeklerinkinin çok altında.

GÜNÜN RAKAMI: 1 milyon ev işçisinin yüzde 1’i bile sigortalı değil

Türkiye’de sayıları 1 milyonu aşan ev işçileri en temel haklardan bile yoksun bırakılıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Nisan ayında 7 işçi kadın hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Cinayetleri (İSİG) Meclisi'nin aylık iş cinayetleri raporu yayımlandı. Nisan ayında çeşitli iş cinayetlerinde hayatını kaybeden en az 145 işçinin 7’si kadın.

GÜNÜN RAKAMI: Kadın işsizlerin sayısı 3 milyondan fazla!

Kadın istihdamı son bir yılda düştü. İş aramaktan umudunu kesen kadınların sayısı oldukça fazla. Tüm bunların yanında sadece 30 milyon kadının sadece 8 milyonu çalışıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınlar kendilerine eşit davranıldığını düşünmüyor

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) 25 Nisan’da düzenleyeceği “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlıklı zirve öncesi açıkladığı rakamlarla Türkiye’de kadınların çalışma yaşamındaki durumuna dikkat çekti.

GÜNÜN RAKAMI: Ruanda Meclisi’nin 80 üyesinin 54'ü kadın

Ruanda, parlamentodaki kadın temsilinde yüzde 67.5 oran ile dünya rekorunu kırdı. Ruanda Meclisi'nde 80 üyenin 54'ünü kadınlar oluşturuyor.

GÜNÜN RAKAMI: Kadın işsizliği arttı!

Geçen yılın Aralık ayına göre bu Aralık'ta kadın işsizliği oranı 0.1 puanlık artışla yüzde 33.6 oldu.

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye’de 10 milyon kadın hiç eğitim görmedi

Türkiye’de 2 milyon kadın okuma yazma bilmiyor, 7 milyon kadın herhangi bir okul bitirmedi, 8 milyon ilkokul mezunu kadın var.