GÜNÜN RAKAMI: 40 milyon ‘modern köle’, 152 milyon çocuk işçi var
Dünya üzerinde 25 milyon insan zorla çalıştırılıyor, 15.4 milyon kişi zorla evlendirilmiş durumda. Bu 40 milyon modern kölenin 29 milyonu, yani yüzde 71’i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Özgür Yürü Vakfı (Walk Free Foundation) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan araştırma, 2016 yılı itibariyle dünya genelinde 40.3 milyon “modern köle” (zorla çalıştırılan ya da zorla evlendirilen) olduğunu ortaya koydu. Bunun yanında, ILO’nun açıkladığı son tahminlere göre, dünya genelinde yaşları 5 ile 17 arasında olan 152 milyon çocuk işçi bulunuyor.

25 MİLYON İNSAN ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR
Araştırmaya göre, 40 milyon modern kölenin 25 milyonu zorla çalıştırılanlardan oluşuyor. Bunların 16 milyonu ev hizmetleri, tarım, inşaat gibi işkollarında yoğun sömürüye maruz bırakılıyor. Yaklaşık 5 milyon insan cinsel sömürüye zorlanırken, 4 milyon kişi ise devlet otoritelerinin dayattığı işlerde çalışmak zorunda kalıyor.
Yaklaşık 15.4 milyon kişi zorla evlendirilmiş durumda. Bu zorla evlendirme vakalarının 6.5 milyonu son beş yılda yaşanmış. Zorla evlendirilen her üç kişiden biri çocuk yaşta evlendirilmiş ve bu çocukların neredeyse tamamı kız çocukları.

YÜZDE 70’İ KADIN VE KIZ ÇOCUKLARI
Kadınlar ve kız çocukları ‘modern kölelik’ten en fazla etkilenen kesim. 40 milyon modern kölenin 29 milyonu yani yüzde 71’i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor.
Zorla evlendirilen kişilerin yüzde 84’ü, seks ticaretinde çalışmaya zorlananların ise yüzde 99’u kadın.
Her dört modern kölelik kurbanından biri ise çocuk. Dünyada 10 milyon çocuk modern köle bulunuyor. Bu çocukların 5.7 milyonu yani yüzde 37’si zorla evlendirilen çocuklar.

HER 10 ÇOCUKTAN BİRİ ÇALIŞIYOR
Dünyada neredeyse her 10 çocuktan biri çalışmak zorunda kalıyor. ILO tahminlerine göre dünya genelinde 152 milyon çocuk işçinin 64 milyonu kız, 88 milyonu oğlan çocuğu. Yaşları 5 ile 17 arasında değişen bu çocuk işçilerin en çok bulunduğu bölgeler ise şöyle:
Afrika (72.1 milyon),
Asya ve Pasifik (62 milyon),
Amerika (10.7 milyon),
Avrupa ve Orta Asya (5.5 milyon),
Arap ülkeleri (1.2 milyon).
Yaşları 5 ile 14 yaş arasında olan her üç çocuktan biri eğitim sisteminin dışında. Tehlikeli işlerde çalışan 5-14 yaş arası çocukların yüzde 38’i ile 15-17 yaş arası çocukların üçte ikisi, haftada 43 saatten fazla çalışıyor.
Çocuk işçiliği özellikle tarım sektöründe (yüzde 70.9) yoğunlaşıyor. Neredeyse beş çocuktan biri hizmet sektöründe (yüzde 17.1), çocukların yüzde 11.9’u da sanayide çalışıyor.


Ama kölelik tabii ki kader değil.
2007 yılına kadar köleliğin yasal olduğu Moritanya’da köle olarak doğan ve ömrü boyunca köle olarak çalıştırılan Moulkheir Nane Yarba’nın kölelikten kurtulma mücadelesinin hikayesini buradan okuyabilirsiniz. 

İlgili haberler
Şimdi kendi için konuşuyor, seslerini duyuramayan...

'Kölelik bitti' diyen yalan söylüyor. Bu hikaye dünyada sayıları 21 milyona varan köleleştirilmiş in...

GÜNÜN RAKAMI: İstihdamdaki her 4 kadından biri ücr...

Yüz binlerce kadın aile işçiliği yapıyor. Büyük çoğunluğu aileye ait tarla ya da dükkanda çalışıyor.

Yakın bir zamandan hikaye: Köle Moulkheir’in hikay...

Geçmişten bir hikaye... Moulkheir Nane Yarba’nın hikayesi... Moulkheir, köleliğin hâlâ devam ettiği...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Osmanlı’da köle kadınlar

Bugünün fotoğrafı kadın köleler. Osmanlı’da köle ticareti 1856’da resmi olarak yasaklanmasına rağmen...

Yoksulluğun ve savaşın yükü çocuk işçilerin omzund...

Hasat zamanında 6,5 milyon tarım işçisi yollara düşüyor. Çocuklar da çalışırken ya okulu bırakıyor y...

Türkiye'de çocuk işçiliği

Türkiye'de çocuk işçiliğini, çocukların çalışırken yaşadığı sorunları KHK ile kapatılan Gündem Çocuk...