GÜNÜN KİTABI: Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouverts (Gözler Açık)
Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan için Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouverts” (Zehra Doğan / Gözler Açık) ismiyle bir kitap basıldı.

Halen Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan için Fransa’da “Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouverts” (Zehra Doğan / Gözler Açık) isimli bir kitap basıldı. Kitabın alt başlığı “Journal D’Une Condamnation / Chronique Exposition” (Mahkumiyet Günlüğü/Bir Serginin Kronolojisi).
Kitabı bir süredir Fransa’da gezici sergilenen Zehra Doğan resimlerinin küratörlüğünü de yapan Fransız visual sanatçı/şair/bağımsız yayıncı ve cenaze levazımatçısı Laurence Loutre.Barbier yayına hazırladı. Kitapta Zehra Doğan’ın hikayesi, tutukluluğu, sanatı anlatlıyor. Ayrıca kitapta Zehra Doğan’ın yazıları dışında 30 yılı aşkındır Fransa’da yaşayan Gazeteci, Grafiker Naz Öke’nin Zehra Doğan yazısı ve Zehra Doğan’ın kaleme aldığı 10 yaşındaki Elif Akboğa’nın OHAL altında yıkılmış Nusaybin’den anlattıkları yer alıyor.

ZEHRA DOĞAN'IN RESİMLERİ SUÇ DELİLİ SAYILDI
Zehra Doğan, kurulduğu 2012’den KHK ile kapatıldığı tarih olan 29 Ekim 2016’ya kadar Türkiye’nin ilk ve tek kadın haber ajansı JİNHA’da editörlük yaptı. Şengal’de İŞİD’in tecavüz edip, şiddet uyguladığı, katlettiği kadınlara dair yaptığı “Ezidi Kadınların Çığlığı” haberiyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü aldı. 23 Temmuz 2016’da Nusaybin’de tutuklanan Zehra Doğan resimleri ve haberleri delil gösterilerek “Yasa dışı silahlı örgüt üyeliği” ve “yasa dışı silahlı örgüt propogandasıyla” itham edildi ve 2 yıl 10’ay ceza istemiyle yargılandı. Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Daha sonra mahkeme “verilen cezanın bozulmasına yer olmadığı” gerekçesiyle cezayı onadı ve 12 Haziran 2017’de Diyarbakır’dan Nusaybin’e giden Zehra Doğan’ı yol kontrolünde tutukladı. İlgili haberler
Namlunun ucundaki kadın gazeteciler

Uzakta değil yanı başımızda!

Kadınlardan bir dayanışma ağı daha: Mezopotamya Ka...

Kadın gazetecilerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ku...

Gazete Şûjin kadınlar için vardır!

Gazete Şûjin’in yeni bir KHK ile kapatılmasına ilişkin görüştüğümüz Şûjin muhabiri Rojda Oğuz, kadın...