GÜNÜN KAZANIMI: Bu belediyede 8 Mart tatil, kreş de ücretsiz
8 Mart'ta ücretli izin, eşine şiddet uygulayan personelin ikramiyesinin şiddet gören eşe verilmesi, belediyenin açtığı kreşten ücretsiz faydalanma... Demek ki bunlar toplusözleşmeyle kazanılabilir!

Tüm Bel-Sen ile Seyhan Belediyesi arasında yaklaşık bir buçuk aydır süren görüşmeler sonuçlandı. İmzalanan toplusözleşmeye göre brüt 1620 lira iyileştirme zammının yanı sıra 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ücretli izin, eşine şiddet uygulayan personelin o ay alacağı ikramiyesinin şiddet gören eşe verilmesi, belediyenin açtığı kreş ve gündüz bakım evlerinden ücretsiz yararlanılması gibi önemli kazanımlar da elde edildi.

Seyhan Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında 1 buçuk aydır süren toplusözleşme görüşmeleri sonuçlandı. Yaşar Kemal Kültür Merkezinde düzenlenen imza törenine Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt ile Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler katıldı. İmzalanan sözleşme ile birlikte devlet memuru, sözleşmeli, şef ve uzman kadroda yer alan emekçiler için aylık brüt 1620 lira iyileştirme zammı yapıldı. Yüzde 15’lik vergi dilimine giren zam net 1377, yüzde 20’lik dilime girdiğinde 1296 lira olacak. Başkan Yardımcılarına aylık brüt 2 bin 497 lira, müdür ve müdür vekili olarak görev yapan emekçilere brüt 1847 lira zam yapıldı.

8 MART TATİLİ VE ÜCRETSİZ KREŞ HİZMETİ

Sözleşmede ayrıca, Ramazan Bayramı’nda brüt 500, Kurban Bayramlarında brüt 750 lira ikramiye, maaşının üç katı ölüm yardımı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ücretli izin, eşine şiddet uygulayan personelin o ay alacağı ikramiyenin şiddet gören eşe verilmesi, belediyenin açtığı kreş ve gündüz bakım evlerinden ücretsiz yararlanılması, yurt içinde resmi kurularda yapılamayan tedavinin özel kuruluşlarda ya da yurt dışında işveren tarafından karşılanması gibi maddeler de yer aldı.

İlgili haberler
24 saat açık, ücretsiz kreş haktır!

Sağlık emekçisi kadınlar 24 saat açık, ücretsiz kreş talep ediyor. Saatlerce nöbet tutan ve çocuklar...

GÜNÜN RAKAMI: Kazancımızın yüzde 37.1’i kreşe gidi...

Özel kreş ve anaokulu ücretleri can yakıyor. Kadınların kazançlarının büyük kısmı kreşe gidiyor. Kad...

GÜNÜN RAKAMI: Diyanet kreş açmada MEB'le yarışıyor...

Diyanete bağlı kreş sayısı 600’den 1552’ye yükseldi. Bu da gösteriyor ki, asıl olarak MEB'in sorumlu...

Belediye kreşleri kamu zararıymış

Sayıştay, büyükşehir belediyelerinin kreş hizmetine ‘kamu zararı dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyes...