GÜNÜN KAMPANYASI: Aşı candır, hayat kurtarır!
Kalben, Ercan Kesal, Mehmet Esen, Serra Yılmaz, Leman Sam, Mert Fırat, Redd Grubu ve Hatıra Topaklı anlatıyor: Aşı candır, hayat kurtarır...

Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarına göre çocuğuna aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı 2011’de 183 iken 2016’da 12 bine, 2017 ise 23 bine çıktı. Her gün 400 çocuk kızamık aşısı yaptırılmadığı için hayatını kaybediyor!

Şimdi, hepsi çocuklardan oluşan yüz kişilik bir topluluk düşünün. Eğer bu çocukların doksanı, doksan beşi bulaşıcı bir hastalığa karşı aşılıysa diğer, aşısız çocuklar da o hastalığa karşı korunmuş oluyor.

Bu durumda aşı yaptırmayan aileler çocuklarını hem kendilerince aşının yan etkilerinden kaçırıyor, hem de diğer çocukların aşılarından yararlanmış oluyor.

Ve fakat başka aileler de benzer şekilde davranıp aşılı çocukların oranı düşmeye başlayınca bu defa aşılı, aşısız bütün çocukları tehlikeye giriyor.

TTB Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı Kolu “Aşı Candır, Hayat Kurtarır!” kampanyası başlattı.

Kalben, Ercan Kesal, Mehmet Esen, Serra Yılmaz, Leman Sam, Mert Fırat, Redd Grubu ve Hatıra Topaklı anlatıyor: Aşı candır, hayat kurtarır... 


Aşı yaptırmalı mı, yaptırmamalı mı? Dünyanın tartışması Türkiye'ye de sıçradı. Kimi inançtan, kimi 'doğalcılıktan' aşıya karşı. Sağdan da soldan da gitsen sonuç aynı: Aşı karşıtlığı çok tehlikeli!
BİR ‘AŞI MESELESİ’ (1) ‘Aşı yaptırmıyorum çünkü her şeyin doğalı cınım...’
Aşı karşıtlarına göre ilaç lobisi aşıdaki Timerosal maddesinin otizme yol açtığına dair çalışmaların önünü kesiyor. Bu tespit bir skandallar zinciriyle çürütüldü. Ama '-mış'lar' tam gaz devam!
BİR ‘AŞI MESELESİ’ (2) Aşı gerçekten otizme yol açar mı?
‘Aşı oldu, hayatı zindana döndü, bakın neler oldu’ gibi heyecanla tıklayıp, içeriğinde saçma sapan bir şey bulduğunuz çoğu yalan ya da çarpıtılmış olaylar... Bilimsel tek bir sentez rapor yok ama!
BİR ‘AŞI MESELESİ’ (3) Flash TV bilimselliğinde aşı karşıtlığı, yok biz almayalım
İlgili haberler
Halk sağlığı ‘sülüklere’ emanet!

‘Geleneksel Tıp Uygulamalarını yaygınlaştıracağız’ diyen Sağlık Bakanlığına Doktor Selma Güngör tepk...

GÜNÜN BİLGİSİ: Aşı karşıtlığı tüm toplumu etkiliyo...

Aşılar sadece aşılanan kişiyi değil tüm toplumu etkiler. Bu aşı karşıtlarının gözden kaçırdığı öneml...

Aşı reddi salgına neden olabilir

Sağlık alanının önemli tartışma gündemlerinden biri aşı. 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası'nda TTB Aile...