aşı

Katalin Kariko: Kovid-19 aşısını mümkün kılan mRNA teknolojisinin mucidi Macar bilim kadını…

BioNtech’in korona aşısının temel aldığı mRNA teknolojisini geliştiren Kariko, bunun göçmen bir kadından beklenmediğini söylüyor ve ekliyor: Bana ‘yetkili nerede’ diye soruyorlardı.

Dr. Maçkalı: ‘Aşı salgın hastalıkların önlenmesinde en etkin yöntem’

Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehtap Yılmaz Maçkalı: ‘Toplumsal bir bağışıklığın sağlanabilmesi ve salgının kontrol altına alınabilmesi için aşı umudumuz.’

Matilda etkisi: Kovid-19 aşısı geliştiren Dr. Özlem Türeci’nin görmezden gelinen başarısı…

Matilda etkisi tarihte birçok bilim kadınının ayaklarına takılan bir taş. Başarılarının görülmemesi, yaptıkları çalışmalara verilmesi gerekenden daha az kredi verilmesi… Hala yaşanan bir gerçek!

UNICEF: 80 milyon çocuk risk altında

UNICEF, koronavirüs nedeniyle, bir yaşın altındaki en az 80 milyon çocuğun risk altında olduğuna dikkat çekerek, 68 ülkede çocuklar için aşılamanın önemli ölçüde kesintiye uğradığını belirtti.

‘Aşılama her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtarıyor’

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, "Aşılama dünyada ve ülkemizde bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli koruyucu sağlık hizmetidir" dedi.

UNICEF: Kızamık aşısı kampanyası devam edilmeli

UNICEF, koronavirüs nedeniyle 24 ülkede ertelenen kızmak aşısının 117 milyon çocuğu etkileyeceğini söyleyerek bir an önce aşı hizmetlerinin devam etmesi gerektiğini de vurguladı.

Salgın hastalıklar, aşı reddi ve toplumsal sorumluluk

‘Aşı ile önlenebilir hastalıklardan arınmış bir ortamda doğmak ve büyümek her çocuğun hakkı, sorumlusu da devlet olarak kabul ediliyor.’

GÜNÜN DİKKATİ: 20 milyon çocuk aşı olamadı, salgınlar tekrar ediyor

Dünya genelinde çocukların aşılanma oranındaki düşüşle birlikte artık yok olduğu düşünülen salgınlar yeniden yaşanıyor. Aşılanmanın azalmasının nedenleri ise yoksulluk ve aşı karşıtlığı.

GÜNÜN BİLGİSİ: Aşı karşıtlığının bilimsel bir tarafı yok

Giderek artan aşı karşıtlığı toplumu tehdit eden hastalıkların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Dr. Özer Akgül, aşı karşıtlığının bilimsel bir tarafının olmadığını söyledi.

‘Aşı yaptırmak, toplum sağlığı için bir sorumluluk’

TTB Merkez Konsey üyesi Selma Güngör: Çocukluk döneminde aşı zorunlu hale gelmedi, yaptırmayan ailelere ceza verilmeli.

GÜNÜN KAMPANYASI: Aşı candır, hayat kurtarır!

Kalben, Ercan Kesal, Mehmet Esen, Serra Yılmaz, Leman Sam, Mert Fırat, Redd Grubu ve Hatıra Topaklı anlatıyor: Aşı candır, hayat kurtarır...

BİR ‘AŞI MESELESİ’ (3)  Flash TV bilimselliğinde aşı karşıtlığı, yok biz almayalım

‘Aşı oldu, hayatı zindana döndü, bakın neler oldu’ gibi heyecanla tıklayıp, içeriğinde saçma sapan bir şey bulduğunuz çoğu yalan ya da çarpıtılmış olaylar... Bilimsel tek bir sentez rapor yok ama!

BİR ‘AŞI MESELESİ’ (2) Aşı gerçekten otizme yol açar mı?

Aşı karşıtlarına göre ilaç lobisi aşıdaki Timerosal maddesinin otizme yol açtığına dair çalışmaların önünü kesiyor. Bu tespit bir skandallar zinciriyle çürütüldü. Ama '-mış'lar' tam gaz devam!