GÜNÜN DİKKATİ: Çocuk bakım ürünlerinin yüzde 77’si güvensiz
2018’de teste tabi tutulan ürünler içerisinde güvensizlik oranının en yüksek olduğu ürün grubu, yüzde 77 ile çocuk kullanım ve bakım ürünleri çıktı

Ticaret Bakanlığı’nın 182 bin üründe yaptığı denetimlerle, hava aromatize edici ürünlerin tamamının, çocuk kullanım ve bakım ürünlerinin yüzde 77'sinin, kırtasiye ürünlerinin yüzde 72’sinin insan sağlığı açısından güvensiz olduğu tespit edildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Piyasa Gözetimi ve Denetimi Raporu"na göre, 2018 yılında 182 bin 418 ürün grubu denetlendi.

Uygunsuz bulunan toplam ürünler içinde ithal ürünlerin oranında ise önceki yıla göre azalma görülürken, denetlenen ürünlerin yüzde 26’sını ithal mallar oluşturdu.

2018’de teste tabi tutulan ürünler içerisinde güvensizlik oranının en yüksek olduğu ürün grubu, yüzde 77 ile çocuk kullanım ve bakım ürünleri çıktı. Bu ürün grubunda denetlenen 9 ürünün 7’sinin güvensiz olduğu tespit edildi.

KIRTASİYE ÜRÜNLERİNİN TAMAMINA YAKINI SAĞLIKSIZ
Denetlenen ithal ürünlerde ise uygunsuzluk/güvensizlik oranının en yüksek olduğu ilk 5 ürün grubu, hava aromatize edici ürünler, kırtasiye, kazanlar, hazır beton dışı yapı malzemeleri ve deterjanlar oldu. Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nce 2018’de denetlenen 1827 ürününün 808’inin uygunsuz/güvensiz olduğu tespit edildi.

Denetlenen ithal ürün gruplarında tespit edilen uygunsuz hava aromatize edici ürünlerin oranının yüzde 100 olduğu, kırtasiye ürünlerinin yüzde 48’den yüzde 73’e yükseldiği, deterjanların oranının yüzde 18’den yüzde 48’e yükseldiği görüldü.

Raporda, yerli ve ithal ayrımı olmaksızın kırtasiye ürünlerinin yüzde 72’si, deterjanların yüzde 68’i, hava aromatize edicilerin yüzde 63’ü, kozmetiklerin yüzde 46’sı, çocuk bakım ürününden 35’i uygunsuz çıktı.

2018’de uygunsuz ve güvensiz ürünler için uygulanan idari para cezaları yüzde 30 artış gösterdi. İdari para cezaları 2018’de 147 milyon 839 bin liraya ulaştı.

Kaynak: Sol Haber

İlgili haberler
5 adımda kalp sağlığınızı koruyun!

Kalbimizi korumak için yapmamız gerekenler çok basit aslında. 5 adımda kalbimiz nasıl daha sağlıklı...

GÜNÜN BİLGİSİ: Probiyotikler kadın sağlığını koruy...

Vücudumuz çeşitli sinyaller veriyor olabilir, onlara kulak verin. Uygun zamanda uygun probiyotikler...

GÜNÜN RAKAMI: Eşitsizlik kadın sağlığına zararlı

Cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınların maruz bırakıldığı koşullar kadınların sağlığını da olumsuz...