Hayatın stresinden pilatesle kurtulun!
Pilates eğitmeni Seher Argünağa: ‘Pilates egzersizleri eklem hareket açıklığınızı iyileştirir. Özel nefes tekniği zihni sakinleştirir, stresi azaltır.’

Merhaba,

Uzun zamandır beklediğimiz yazı karşılarken tüm dünya insanları olarak, zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte zihinsel ve fiziksel olarak sağlığımıza dikkat etmemiz daha fazla önem taşıyor.

Kontrol, koordinasyon, stabilite ve dengenin iyileşmesiyle vücut farkındalığınızı arttıran pilates egzersizleri eklem hareket açıklığınızı iyileştirir. Özel nefes tekniği zihni sakinleştirir, stresi azaltır. Pilates hareketlerinin modifiye edilebilmesi egzersizleri her yaşta ve seviyedeki kişiye uygun hale getirir. Esneklik ve kuvveti arttıran Pilates özellikle core bölgesinin (gövdeyi ve gövde iskeletini bir arada tutan kas grubuna verilen isim) güçlendirilmesinde etkilidir.

Pilates kullandığı teknikte nefese verdiği önemle sadece iskelet kas sistemini değil, solunum sistemi de dahil olmak üzere tüm vücut sistemlerinin entegrasyonunu ve gelişimini sağlar.

ANNE ADAYLARI İÇİN DE FAYDALI

Anne adayları hamilelik süreci boyunca yalnızca hormonsal değişiklikler yaşamazlar. Fiziksel değişiklikler de yaşayan anne adaylarının vücut ağırlıklarının belli bir bölgeye yoğunlaşmasıyla bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu noktada hamile pilatesi yapmakta fayda vardır.

Çünkü ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları dayanılmaz bir hale gelmeden bu ağrıların önüne geçebilmek Pilates ile mümkün olacaktır.

Kegel egzersizleri ile doğum için gerekli kaslar güçlendirilerek doğumun daha rahat gerçekleşmesini sağlar.


DÜŞÜNCE VE DUYGU ZEHİRLENMESİNE KARŞI ÇARE

Pilates bedeninizin genç, formda ve canlı kalmasını sağlar.

Düşünce ve duygu zehirlenmesinin vücutta yarattığı tahribat hastalıklara yol açar. Duygu ve düşüncelerimizi kirletmek yerine pilates yapalım, zihnimiz temizlenirken bedenimiz kuvvetlensin.

Joseph Pilates’in de söylediği gibi “Beden, zihin ve ruh uyumlu bir bütün olarak çalıştığı sürece insanın aktif, zinde ve kontrollü olmaması için hiçbir neden yoktur.”

Sağlıkla ve pilatesle kalın…

Fotoğraf: Seher Argünağa

İlgili haberler
Egzersizden kaçmayın, bunları ihmal etmeyin…

Fizyoterapist Meltem Teker, egzersizi günlük rutinimizin bir parçası haline getirmek için önerilerde...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Evde yatma, egzersiz yap

Korona virüsten korunmak için evde kal çağrısıyla birlikte daha fazla oturmak ve uzanmaktan kaynaklı...

Fizyoterapist Meltem Teker'den basit egzersiz öner...

Sağlıklı bir bedenle hayatınızdaki her şeye daha kolay yetişebilir, daha hızlı ve dinamik hareket ed...