5 Maddede depresyonla nasıl baş edilir?
Dünya durmuş, bir daha hiçbir şey değişmeyecek gibi hissediyor musunuz? Uykusuz, bitkin, hayattan zevk almaz halde misiniz? Depresyonda olabilirsiniz ama endişelenmeyin bunu da birlikte halledebiliriz

Hepimiz zaman zaman hüzün, keder ve umutsuzluk gibi duygular hissederiz. Bazen de bu duyguları yalnızca kendimizin yaşadığını düşünürüz. Dünya durmuş ve hiçbir şey değişmeyecek hissine kapılmaktan kendimizi alamayız. Depresyonda ise bu duygu durumu ve yorgunluk, uyku sorunları, hayattan zevk alamama gibi belirtilerin 2 hafta veya daha fazla sürmesi gözlenmektedir. Depresyonun tedavisinde psikoterapi ve ilaç kullanımı yanında bazı hayat tarzı değişikliklerinin de etkisi olduğunu araştırmalar göstermektedir. Bu yazıda terapi ve ilaç tedavisine ek olarak depresyonla baş etmede uygulayabileceğiniz fikirlerden bahsedeceğiz. Depresyonla baş etmede atacağınız adımlar küçük olsa da bu adımları atmış olmanın verdiği güven duygusu devamının da gelmesini sağlayacaktır. Bu listeye ek olarak, önceden yaptığınız ve sizi iyi hissettiren şeyleri içinizden gelmese bile yapmaya çalışmak da etkili olacaktır.

- ARKADAŞLARINIZA ZAMAN AYIRIN

Depresyonla gelen yorgunluk ve bir şey yapmak istememe hali ilişkilerimizi de etkileyebilir. Sosyal ilişkilerin iyileştirici gücü birçok araştırmada gösterilmiştir. Uzun süredir ihmal ettiğiniz bir arkadaşınızı aramak, mesaj atmak, sevdiklerinizle zaman geçirmek, beraber bir kahve içmek küçük ama önemli bir adım olacaktır. Evden dışarı çıkmamak için bahaneler arıyorsanız, bıkkınlık, sürekli uyku isteği taşıyorsanız ve çevrenizde hiç kimsenin sizi düşünmediğini yada kimsenin kalmadığını düşünüyorsanız, arkadaş davetlerinin çoğuna hayır diyorsanız, ilişkileriniz yanlış anlamalar, olumsuz düşünceler nedeniyle zarar görüyorsa daha da fazla yalnızlığa kapılmamak için ilişkilerinize biraz daha özen göstermeniz ve her zamankinden biraz daha çaba göstermeniz gerekebilir.

- BİRAZ SPOR YAPMAK HERKESE İYİ GELİR

Ruh sağlığımızla ilgili sorunlar kuşkusuz bedenimize de yansır. Hareketsizlik, sürekli sorgulama ve derin düşünceler bedeninizi yorabilir. Uyku sorunları, çok ya da az yemek, yorgunluk, fiziksel nedeni olmayan ağrılar gibi şikayetlerle depresyon bedeninizde yer eder. Araştırmalar göstermektedir ki, bu sorunların en etkin çözümü sporu hayat tarzı haline getirmektir. Gündelik hayatın koşturmacısı içinde asansör yerine merdivenleri kullanmak, otobüsten erken inip yolun geri kalanını yürümek, dans etmek, yürüyüş yapmak gibi fiziksel aktiviteler hayat tarzımızı daha aktif hale getirecektir.

- O KAFAYI DEĞİŞTİR!

Nasıl düşündüğümüz ne hissettiğimizi ve davranışlarımızı belirler. Yıllar içinde bazı düşünce kalıplarına o kadar alışırız ve sık kullanırız ki belli bir süre sonra artık farkında olmadan otomatik düşüncelerle hareket etmeye başlarız. Olumsuz düşünce kalıplarına örnek olarak mükemmeliyetçilik, ya hep ya hiç tarzında düşünme, her şeyin suçlusu olarak kendimizi görme, vb. verilebilir. Örneğin, iş hayatında karşılaştığımız bir sorunda bunun tek suçlusu olarak kendimizi görmek gibi bir düşünce alışkanlığını değiştirerek yaşadığımız yenilgi ve hayal kırıklığı duygusunu azaltabiliriz. Yanınızdan geçerken size selam vermediğini düşündüğünüz arkadaşınızın, sizinle ilgili bir problemi olacağını düşünmek yerine, sizi fark etmemiş olabileceğini düşünmek de sizi gereksiz streslerden koruyabilir. Herkesin düşünce alışkanlıkları farklıdır. Değersizlik, kötümserlik, çaresizlik gibi düşünceleri alışkanlık haline gelmeden yakalamak, farkına varmak ve durdurmak gerekir.

- GEÇMİŞİN YÜKLERİNDEN KURTUL, HAFİFLE!

Geçmişe dair unutamadığımız ve kurtulamadığımız öfke ve kin duyguları da ruh sağlığımızı olumsuz etkiler. Unutamadığımız hiçbir olumsuzluk bizden daha kıymetli değil. Geçmişte yaşanan olaylara ve kişilere dair güçlü nefret, kin ve öfke duygularından ancak affederek tamamen kurtulabiliriz. Affetmenin en büyük yararı affeden kişiye olacaktır. Başkalarını affetmenin yanında kendimizi de affetmemiz gerekebilir. Başkalarına gösterdiğiniz empati ve şefkati kendinize yönlendirmenin de faydası olacaktır.

- KORKMA, BİZ VARIZ!


via GIPHY


Depresyondan çıkmak için bize pek çok yerde öğütlenenlerin hepsinin bir bütçe gerektirdiği açık. Bütçesi olmayan ölsün mü yani?! Evet, pek çoğumuzun sunulan bu ‘ideal’ için ne parası ne zamanı ne de özgürlüğü var. İşte biraz da bu değil mi zaten o depresyonun nedeni? Bu sistemde mutsuz olmamak biraz garip olurdu zaten. Ama bizi devam etmeye iten, azıcık gücümüz varsa onu kullanarak iyileşmeye meyletmeyi getiren bir şeyler elbette var: dayanışmak, tartışmak, örgütlenmek, depresyondan çıkmak için sağda solda önerilen şeylere sadece depresyondayken değil, her zaman ulaşabilmesini sağlamak için savaş, savaş daha fazla savaş.
Son önerimiz şu olsun; korkma canım, biz varız!

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu 4 püf noktasıyla yorgunluğu yeni...

Bahar yüzünü güneşe döndü. Eee mevsim geçişleri yorgunluk yaratır malum. Peki bu yorgunluğa karşı ne...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Biraz çiçek yer misiniz?

Bol güneşli ışıl ışıl bir havada çimlere uzanıp mis gibi çiçek kokularını içinize çektiğinizi hayal...

6 maddede yiyerek cilt güzelliği

Doğru zamanda, doğru miktarda besin tüketmek hem beyne faydalı hem de cilde. Beslenme ve Diyet Uzman...

GÜNÜN İHTİYACI: Kendini Temizleyen Ev

Birçoğumuz demiyor muyuz; ‘Bu ev kendi kendine temizlense ne güzel olur’ diye... Biz bunu hayal sanı...

GÜNÜN DİKKATİ: Güneşten korunun!

İster denizin kenarında, ister köyde tarlanın ortasında olun, muhakkak güneşten korunun. Güneşten ko...

GÜNÜN GİFLERİ: Kendimi gördüm

Sizce de bazı giflerde kendimizi görür gibi olmuyor muyuz? Peki siz bu giflerden hangisinde kendiniz...