Üvey baba istismar etti, anneanne istismarı açığa çıkardı
15 yaşındaki K’nin üvey babası ve üvey amcasının istismarına uğradığı, yaşadıklarını anneannesine anlatmasıyla ortaya çıktı. İstismarın cezasız kalmasını istemeyen anneanne ‘Sesimiz olun’ diyor.

Ankara’da yaşayan K. K’nin 10 yaşından beri üvey babasının ve bir kez de üvey amcasının cinsel istismarına uğradığı ortaya çıktı.

imdi 15 yaşında olan K, yaşadığı istismarı, anneannesine anlattı. K’ye “Sürekli kitap aldırıyorsun, senin kitaplarına para yetiştiremiyorum, haftada bir kitap alalım” dediğini anlatan anneanne, K’nin ağlayarak kendisine “Ben kitaplara sığınıyorum. Ne yaşadığımı bilmiyorsun” diye karşılık verdiğini söyledi. Israrlı soruları üzerine K’nin her şeyi anlattığını aktaran anneanne “Çocuk ilkokuldayken hep bende kalmak istiyordu, hafta sonları yanıma alıyordum. Olayı öğrenince hemen yanıma aldım, benimle birlikte kalıyor. Kızımla konuşmadan önce K’nin dayıları ile konuştum, sonra hep birlikte kızımla konuştuk. Kızım, olayı kesinlikle kabul etmek istemedi. Aradan 6 ay kadar süre geçti, olayı hâlâ kabullenmedi” diyerek yaşadıkları süreci özetledi.

ÜVEY AMCA DA İSTİSMARDA BULUNMUŞ
Anneanne, üvey babanın kardeşinin de torununa cinsel istismarda bulunduğunu dile getirerek “Yazın tatile gittiklerinde üvey amca denizde çocuğu sıkıştırmış, istismarda bulunmuş. K. bunları anlatınca kanım dondu. Üvey baba yetmedi, üvey amca da istismarda bulunmuş” şeklinde konuştu.

K’nin annesi ise olayı öğrendikten sonra “K. doğru konuşmuyor, kocam böyle bir şey yapmaz” tepkisi vermiş ve “Karakola başvurursanız seni yetiştirme yurduna koyarlar, artık sana harçlık veremem. Ben çalışmıyorum, suçladığın adamın parasını sana veremem” diyerek K’yi şikayetinden vazgeçirmeye çalışmış.

Çocukları küçükken eşinden ayrıldığını, kızının babasız büyüdüğünü ifade eden anneanne kızının geçmişten beri psikolojik sorunlar yaşadığına söyledi ve şöyle devam etti: “Kızımın psikolojisi zayıf, ikinci eşinden de bir kız çocuğu var. Kızım için de çok üzülüyorum. Ama torunuma sahip çıktım ve arkasında duruyorum. ‘Kızının yuvası dağılacak’ diyorlar. Böyle yuva nasıl olur?”

‘SESSİZ KALMAYIN’
Kendisinin erken evlilik mağduru olduğunu söyleyen anneanne, “Annelere ve tüm kadınlara seslenmek istiyorum. Kız çocuklarına sahip çıkın. Çocuklar bu toplumun geleceği. K. onca hengameye ve yaşadıklarına rağmen derslerinde çok başarılı. Hafta sonları palyaçoluk yaparak harçlığını çıkarıyor. Psikolojisi alt üst olmuş durumda. On yaşında bir kız çocuğuna tacizde bulunan kişinin yaptığı yanına mı kalacak? Sessiz kalmayın, siz de bizim sesimiz olun ki kız çocuklar cinsel istismara uğramasın, çocuk yaşta evlendirilmesin" diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜ OLAYI KAPATMAYA ÇALIŞTI İDDİASI
Anneannenin torununun arkasında durması ve olayın üstünü kapattırmayacağını söylemesi üzerine K’nin üvey babası karakola başvurarak, K’nin kendisine iftira attığını iddia etti. Karakoldakiler kendisini ihbar edemeyeceği bilgisini vererek ancak K’nin annesinin ihbarda bulunabileceğini söyledi. Üvey baba ve annenin, K’nin okul yönetimine başvurması üzerine, rehber öğretmen K. ile görüşme gerçekleştirdi ve bu görüşmenin ardından okul müdürü anneanneyi okula çağırdı. Rehber öğretmen, anneanne ve K’nin annesinin bulunduğu bir görüşme gerçekleştirildi.
Bu görüşmeyi aktaran anneanne, yapılan görüşmenin ardından müdürün olayı adli mercilere taşımadığını aksine olayın üzerine örtmeye çalıştığını iddia ederek şöyle anlattı: “Müdür, benim yalnız yaşayıp yaşamadığımı sordu, ben de; ‘Yalnız yaşıyorum’ dedim. Bunun üzerine ‘Gördüğüm kadarıyla paramparça aile yapınız var. Adam dava etse ne yapacaksınız? Kardeşim avukat, ben böyle davaları biliyorum. Psikolog nereden bilecekmiş çocuğun istismara uğrayıp uğramadığını. K’ya beş gün idari izin veriyorum, aranızda çözün’ dedi. Çok şaşırdım. Müdür olayı adli mercilere taşıyacağına, olayın üzerini kapatmaya, örtmeye ve aklı sıra bizi barıştırmaya çalıştı. Psikoloğa da inanılmazmış!”
Daha sonra rehber öğretmenin yönlendirmesi ile K, anneanne ve annesinin gittiği psikiyatr, önce K. sonra anne ile görüştü. Psikiyatr, K’nin annesine “Size iki gün süre veriyorum, iki gün içinde karakola durumu intikal ettirin, eğer karakola gitmezseniz, karakola ben bildireceğim ve eşinizle ilgili resmi işlem başlatılacak” diyerek olayın yasal mercilere intikal etmesinin sürecini başlattı.

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

Çocuğun yaşadığı istismar ‘otobiyografi’ yazınca o...

12 yaşındaki çocuk 4 yıldır maruz kaldığı cinsel istismarı öğretmeninin ‘otobiyografinizi yazın’ dem...

Öğretmenden istismar savunması: Öğretmen öğrenci...

Van’da yatılı ortaokul öğrencisini istismar eden öğretmen Mustafa S. Çaldıran'daki bir okulda 15 yaş...