GÜNÜN ÖNERİSİ: Biraz çiçek yer misiniz?
Bol güneşli ışıl ışıl bir havada çimlere uzanıp mis gibi çiçek kokularını içinize çektiğinizi hayal edin. Şimdi bir de o güzelim çiçekleri yemek masanızda hayal edin; vazoda değil, tabakların içinde..

Çiçekler sadece romantizmi tamamlayan parçalar olarak kalmasın, en azından her zaman öyle kalmasın. :) Bazen soframıza da konuk edip o nefis tatlarını alsak fena olmaz herhalde. O zaman yenebilen çiçeklerden güzel tarifler çıkaralım... Bazıları hepinize çok tanıdık gelecek. Mesela papatya. Beyaz yaprakları, sarı gövdesiyle narin papatya sayısız faydasıyla vazgeçilmez bir çay. Mis kokulu lavantayı da biliyorsunuzdur herhalde. Bahçelerde hatta evde bile kolayca yetişebilen lavanta sadece çayda kullanılmıyor. Lavantanın mor tomurcuklu çiçekleri aynı zamanda yenebiliyor da. İsterseniz lavantanın bu kısımlarını sıcak ya da soğuk içeceklere ekleyip muhteşem bir aroma elde edebilirsiniz. Pasta ve tatlıların üzerinde de kimsenin kolayca fark edemeyeceği bir sır yakalamış olursunuz bizden demesi.
Peki ya beyaz minik çiçekleriyle yasemine ne dersiniz. Yasemini de soğuk içeceklerde ve tatlılarda bir deneyin deriz. Ama kokusu gibi aroması da yoğun olan yasemini biraz az kullanmak daha iyi olabilir, damak tadı sizin tabii :) Yasemin de tıpkı papatya ve lavanta gibi gününüzü rahatlatan bir çay olarak masanızda yerinizi alabilir.
Baharda her yeri mis kokusuyla kaplayan, lila, mor rengiyle gözlerimizi kıştan kurtarıp doğanın güzelliğine hayran bırakan leylak da yemek ister misiniz? Leylakların o minik lila, mor, pembe, beyaz çiçeklerinde limoni bir tat bulacaksınız. Leylağı da çayını yapıp içebileceğiniz gibi belki salataların da üzerinde de denemek istersiniz.
Hüzünlü bir çiçeği andırır karanfil ama tüylü top şeklindeki kırmızı, pembe, beyaz çiçeği salatanın içinde gayet eğlenceli olabilir.
Hafif hardalımsı, kekremsi tadı olan menekşe de yemeklerinize hem renk şöleni hem de farklı lezzet katabilir.
Kabak çiçeği mutfaklara en sık konuk olan çiçeklerden biri. Ama ayçiçeğinin sarı yaprakları da sofrada hafif tadı ve canlı rengiyle iştah açıcı olabilir.
Aman yol kenarından topladığınız ya da hediye aldığınız çiçekleri tırtıklama başlamayın hemen! Sebzelerde olduğu gibi çiçeklerde de tarım ilaçları, egzoz gazları, doğal olmayan tohumlar faydadan çok baş belası olabilir. Marketlerde 2 avuç çiçeğe tonla para ödeyin demiyoruz tabi ama nasıl yetiştiğini bildiğiniz çiçekleri kullanmanız iyi olur.
Afiyet olsun...

İlgili haberler
GÜNÜN CESURU: Grafiti büyükanne

72 yaşındaki Irmela duvarlardaki ırkçı grafitilerin ve yazılamaların baş düşmanı! Şehir duvarlarına...

GÜNÜN BELLEĞİ: Artyuşina Kadın Komünü

Yüzyılların getirdiği alışkanlıklarla toplumsal yapıların değişimi o kadar kolay olmuyor. Sovyet Rus...

GÜNÜN ŞARKISI: Loving You

Sizi 70’lere götürüyoruz bugün...