Şiddete sessiz kalmayacağız
Babasının şiddeti yüzünden yaşamına son vermek istediği iddia edilen Şemse, yaşam savaşı veriyor. Aileye ziyarette bulunan Sultangazi Kadın Dayanışmasıysa olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

İstanbul Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi 1370 Sokak’ta yaşayan bir ailenin lise öğrencisi kızı Şemse’nin 14.00 sularında babasına ait ruhsatsız silahla kendini vurduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini öğrendik. Olayı öğrenir öğrenmez Sultangazi Kadın Dayanışması olarak aileyi ziyaret etmek istedik. Anne eşinin korktuğu için akrabalarının yanına sığınmıştı. Çevrede oturanlara sorarak bulduğumuz evde genç kadının akrabaları ile görüşebildik. Akrabaları anne ve kızının alkol alan baba tarafından devamlı şiddete maruz kaldıklarını, hatta olaydan birkaç ay önce evdeki silahı anne ile kızın kafasına dayayarak onları ölümle tehdit ettiğini anlattı. Kazandığı parayla alkol aldığı, ailesine bakmadığı, annenin evin ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için merdiven temizlediğine gittiğini, bazen akrabaları olarak maddi destek verdiklerini dile getirdiler.

Akrabalar olay gününe dair ise şunları aktardı: “Anne markete gitmiş, baba kızıyla evde tek kalmış. Marketten geldiğinde kızının yerde silahınsa sehpada olduğunu görünce eşine silahın neden sehpada olduğunu, kızına bir şey mi yaptığını sormuş. Babanın cevabıysa ‘Ben vurmadım kendini vurdu’ olmuş. Anne babadan şüphelenip şikayetçi oldu, baba gözaltına alındı ancak delil yetersizliğiyle serbest bırakıldı. Kadın korkudan evine ve hastaneye gidemediği için de akarabalarının evine sığındı.”

SEVİLEN VE BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ

Şemse’nin okulunda sevilen ve başarılı öğrenci olduğunu, öğretmeniyle arkadaşlarının intihar etmesine şaşırdıklarını anlatan akrabaları, “Şemse mutlu çocuktu ama son zamanlarda aile içindeki şiddet nedeniyle içine kapanmıştı, annesine çok bağlıydı babanın anne ve kendisine uyguladığı şiddetten devamlı bahsederek dert yanardı. Bunun bir intihar mı öldürmeye teşebbüs mü olduğunu bilmiyoruz biz de henüz. Ancak bir rapor çıkınca biz de bunu öğrenebileceğiz” dediler. Oradan ayrılırken kadınların, çocukların yaşadığı şiddete karşı sessiz kalmayacağımızı söylerken olayın da takipçisi olacağımızı dile getirdik.

İlgili haberler
Sultangazi'de bir kadın ev hapsi kararı olan eski...

İstanbul Sultangazi'de eski eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan kadın ve iki çocuğu yaralandı....

Gazi Mahallesi’nde kadınlar kadına yönelik şiddete...

Gazi Kadın Dayanışması üyesi kadınlar, eski eşi S.G. tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan kız kardeş...

Sultangazili kadınlar: ‘Krizin faturasını biz ödem...

Sultangazi Kadın Dayanışması’nın ‘Krize Karşı Kadın Buluşması’nda kadınlar ekonomik krizin kadınları...