Seçim 2023
SGK primlerini yatıramıyoruz
İŞKUR’dan işe girmek için bile AKP üyesi olmak gerekiyor bu zamanda. Ne diyeyim; ben de zamanında AKP’ye oy verdim. Vermez olaydım. Hakkımı falan da helal etmem.

Bir temizlik firması işletmecisiyim. Pandemi bizi de çok kötü etkiledi. Bence bu dönemde vergi alınmamalıydı. SGK primlerini 1800’den 2400’e çıkardılar. Bunun bir telafisi olmalı.

Hakkımızı helal etmiyoruz… Neden edelim? Onlar fedakarlık etti mi ki. Esnafın üzerine eşeğe biner gibi binip, hem de üstündeyken soruyorlar; hakkımızı helal ediyor muymuşuz?

Bizim işlerimiz yüzde 10 düştü. Ben işletme fakültesi mezunuyum. Atanamadım, bu firmayı kurdum. Şimdi vergimi bile veremiyorum. SGK indiriminden yararlanamadım. Eşim benim yanımda çalışıyor ama onun bile SGK primini 15 günlük yatırdım. Ben de temizlik elemanı olarak çalışıyorum aynı zamanda.

Oğlum da emlakçı, o da helal etmiyor. 24 yaşında, ilk defa gelecek kaygısı olduğunu söyledi. Evde huzursuzluk arttı. Stres arttı. Çocuklara bile yansıdı. 10 yaşındaki oğlum uzaktan eğitime devam ediyor. Eğitim kalitesi de çok düştü... Yüz yüze eğitim gibi değil. Sınavlar olunca ortaya çıkacak gerçek durumları.

48 yaşındaki Gül de bizimle çalışıyor. 14 yıl önce iki kalp damarı da değişmiş. Daha önce de restoranda, tekstilde çalışmış. SGK yok. Evi kira ama pandemi yardımı almadı. Evlerinin önünde arabası olanlara yardım veriyorlar. İŞKUR’dan işe girmek için bile AKP üyesi olmak gerekiyor bu zamanda. Bunu bildiğim halde ona bile sigorta yapamadım.

Ne diyeyim; ben de zamanında AKP’ye oy verdim. Vermez olaydım. Hakkımı falan da helal etmem.

Görsel: Pixabay

İlgili haberler
Siyaset yapıyorum diye çok konuşuyormuşum, beni kö...

Yozgat’ın Alevi köylerinden birinde yaşayan 52 yaşındaki takipçimiz yazdı: Ankara’ya Sivas’a mitingl...

DİSK-AR: İşsizlik salgının ilk aylarından daha köt...

DİSK-AR ‘İşsizlik ve istihdamın görünümü’ raporunu açıkladı: İşsizlik salgının ilk aylarından daha k...

A101 işçisi doğum iznindeyken Kod 48 ile işten atı...

A101’de çalışan işçi doğum izni aldığı halde devamsızlığı kapsayan Kod 48’le işten atıldı. Mağaza Ma...