Kendi olanaklarımızı yaratmak için...
DEÜ Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Topluluğu Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Mücadelesi başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesinde Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Topluluğunun yaptığı etkinlikte üniversiteli kadınlar olarak bir araya geldik. Kadına yönelik şiddetin ve mücadele yöntemlerinin konuşulduğu etkinliğe başlamadan önce erkek arkadaşı tarafından öldürülen Ege Üniversitesi öğrencisi Zülal Tütüncü için siyah kurdela taktık ve bir açıklama yaptık. Avukat Cevriye Aydın ile Uzman Psikolog Eylem Esen’in konuşmacı olduğu etkinlikte kadına yönelik şiddetin artmasının sebeplerini irdeledik.
Erkek eliyle sağlanmaya çalışılan ataerkil kontrol ve bugün kadın hakları açısından uygulanan politikalar kadına yönelik artan şiddetin asıl sebebi. Avukat Cevriye Aydın kadına yönelik şiddetin bu kadar artmasına yönelik “Kadınların kendi hayatlarına dair karar verme isteği, erkekler tarafından kadınların öldürülme gerekçesinin en önemli nedeni olarak görülmektedir. Hatta yapılan bir araştırma erkeğin erkekliğinin hiçe sayıldığını veya sorgulandığını veya otoritelerine yönelik bir tehdit algıladıkları zaman şiddete başvurduklarını göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

İŞÇİ KADINLARDAN VE MİRABEL KARDEŞLERDEN ALDIĞIMIZ GÜÇ İLE...
İstanbul Pendik’te 17 yaşındaki Helin Palandöken’in bir erkek tarafından okul çıkışında vurularak öldürülmesi ve medyanın cinayeti meşrulaştırma çabalarına tanık olmuştuk. Yine şort giydiği gerekçesiyle Asena Melisa Sağlam, Ercan Kızılateş tarafından “Bu ne biçim kıyafet. Ramazanda böyle giymeye utanmıyor musun?” denilerek şiddete uğramıştı. Oysa bu saldırılar yasalara aykırıydı ama failler hiç çekinmeden saldırıyor ve elini kolunu sallayarak yaşamlarına devam ediyordu. Saldırganları o kadar cesaretlendiren uygulamalar vardı ki çekinecekleri, korkacakları, akıllarından geçirseler bile vazgeçmelerini sağlayacak hiçbir caydırıcı yasa uygulanmıyordu.
Türkiye bugün kadınlar için uçurumun kıyısında bir ülke. Ama biz kadınlar o uçurumdan düşmemek için Mirebal Kardeşlerden, mücadele eden işçi ve emekçi kadınlardan aldığımız güçle kendi kanatlarımızı yaratıp uçmayı öğreneceğiz.

İlgili haberler
Flört şiddetini nasıl fark ettim?

Kadın arkadaşlarının desteği ve dayanışmasıyla maruz kaldığı flört şiddetinden kurtulan bir üniversi...

Yan yana gelelim, birlikte öğrenelim

Kocaeli Üniversitesi Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi boşanmalarda arabuluculuk sistemiyle il...

Dikili’de kadınlar tacize karşı sokaktaydı

Dikili Belediye Başkanının tacizine uğrayan Deniz Canpolat, tacize ses çıkarınca kardeşi ile birlikt...