Kendi kaderimize terk edildik!
Bu süreçte çok zor geçiniyorum, günübirlik yaşıyoruz. Devletin aldığı tedbirleri doğru ve inandırıcı bulmuyorum. Televizyonda konuşulanlar ile çevremde duyduklarımın hiçbiri birbiri ile örtüşmüyor.

 

Merhaba Ekmek ve Gül okurları, ben özel bir okulda temizlik personeliyim, asgari ücretle çalışıyorum. Bin liraya kirada oturuyorum. Eşimde çalışıyor ancak eve giren maaş toplam gideri karşılamıyor. Doğalgaz faturası çok yüksek geldiği için açamıyoruz. Kışın ısınma problemi yaşıyoruz ve ona rağmen de ay sonunu getiremiyoruz.


Şuanda virüsten dolayı dönüşümlü olarak çalışmaya devam ediyorum ama ay sonunda ne kadar maaştan kesinti olacak bilemiyorum. Evde kaldığım zamanlarda ise ev işleri ile uğraşıyorum, TV izliyorum, günlerim boş geçtiği için kendimi çok kötü hissediyorum, haliyle psikolojik sıkıntılarım da olduğu için sürekli uyumak istiyorum ve uyuyorum da… 2 tane çocuğum var biri lisede biri üniversitede okuyor. Liseye giden oğlum üniversiteye hazırlanıyor ama ben maddi sıkıntılar yüzünden oğlumu dershaneye gönderemiyorum hatta üniversiteyi kazansa bile gönderebilir miyim, okutabilir miyim bilemiyorum. Kızım ise hem okuyup hem çalışıyor ona bile destek olamıyorum ve kızım bu süreçte evde yanımızda olması gerekirken çalışmak zorunda kalıyor. Çünkü işe gitmezse bir daha iş bulamama kaygısı yaşar, uzaktan eğitimde de büyük sıkıntılar içindeyiz. Çocuğum online sınava girdi ve yapabildiği soruları bile yapamamış nedeni ise internet sayfasının sürekli donması… Bu sebeple başarısız oldu ve ben bu sorunu konuşmak için karşı muhatap bile bulamadım. Üniversitede bu yıl yaz okulu açılmayacakmış bu nedenle de dönem uzayacak ve her dönemde ekstra ücret talep edecekler, biz bunları nasıl karşılayacağız?


Açıkçası bu süreçte çok zor geçiniyorum, günübirlik yaşıyoruz. Devletin aldığı tedbirleri doğru ve inandırıcı bulmuyorum. Televizyonda konuşulanlar ile çevremde duyduklarımın hiçbiri birbiri ile örtüşmüyor. Virüs konusunda devletin aldığı önlerin hiçbiri yeterli değil. 

Devlet, insanları kendi kaderine terk etmiş durumda. Bu süre zarfında aile içi psikolojinin de bozulduğunu düşünüyorum ve hatta iyi geçinen çiftler bile birbirlerini tanımadıklarını söylüyorlar. Kısa çalışma ödeneği yüzünden maaşlarımızda kesintiler olması ve alınan maaş için şart ve koşul koşulmasına anlam veremiyorum. Zaten asgari ücret ile zor geçinirken bir de kesinti yapması bizi çok zor durumda bırakıyor. Her şeyden vergi almasını biliyorlar aldıkları vergileri o zaman bize geri iade etsinler.

İlgili haberler
Korona bugün var yarın yok, ama kadınlar hep var!

Bu zorlu günlerde de sonrasında da hayatlarımıza sahip çıkmak ancak birbirimizle dayanışarak gerçekl...

Geçim derdinden sağlımızı düşünmeye sıra gelmiyor

Mahallemizde camdan cama, bahçeden bahçeye, kapıdan kapıya sohbet devam ediyor, gündem ne hijyen ne...

Karantina da yoksula değil, zengine…

Ev işçisi Esma anlatıyor: Evde hasta varsa bir odada karantinaya alın diyorlar. Bizim küçücük iki od...