Canımızı alana kadar çalıştıranlara da tek adamlara da 'hayır'
Sincan OSB’den bir işçi kadın ses veriyor mektubuyla. Hayır demek için çok nedeni var. O ne canı çıkana kadar çalıştırılmak istiyor ne de haklarının elinden alınmasını...

Merhaba sevgili Ekmek ve Gül okuyucuları;
Ben Sincan OSB’de çalışan bir kadın işçiyim. Hiç uzatmadan, girizgah yapmadan konuya giriş yapmak istiyorum. Referandumda tabii ki oyum ‘hayır’ olacak. Bunun için biz kadınların cinsiyetimiz üzerinden sebeplerimizin olmasının yanı sıra işçiliğin verdiği birçok geçerli sebep var. Mesela bizim çalıştığımız fabrikada üretim sayısı maşallah hak getire. Hiç de "Yok kriz var, yok bilmem ne" dinlemiyor. Canımızı alana kadar çalıştırıyorlar bizi. Ama işçi çıkartmaya gelince ağızlarında hep o klasik kelime ‘Performans yetersizliği’. Fabrikamızda sendika yok. Sendika dediğimizde, "Sendika kötüdür, her ay maaşınızdan 40-50 lira kesilir" diyerek kötülüyorlar. Bana bunlar ‘hayır’ demem için gayet yeterli sebepler.

TÜP, EKMEK KUYRUĞU OLMASIN DİYE EVET DİYECEKLER VAR 
Çevremdeki kadın işçi arkadaşlar ile konuştuğumda ise, ‘evet’ diyen bir arkadaşım "CHP gelse daha mı iyi olacak?" diyor. Tüp kuyruğu, ekmek kuyruğu olmuş onun zamanında. Tekrar o dönemlere dönmekten çekindiğini söylüyor. Ama bunu söyleyen arkadaşımın yaş itibarı ile o dönemi hatırlaması bana gülünç geliyor. ‘Hayır’ diyen bir arkadaşım ise, ‘tek adam’ olayına kızıyor. “TBMM işlevsiz kalacak ve bir kişi ülkeyi yönetecek” diyor. Bir fabrikada bile patronun ustabaşı, şefi, müdürü vb. yöneticileri varken koskoca ülkeyi tek kişi yönetecek!!! Bence onlar biraz bu işi AKP-CHP kavgasına sokarak buradan prim elde etmeye çalışıyorlar. Ama bu sefer o dalgayı yakalayamadıklarını düşünüyorum ve 16 Nisan’da gereken cevabı alacaklarına inanıyorum. E tabii, 16 Nisan'dan sonra her şey çok güzel olmayacak bunun da farkındayım. Fabrikalarımızda halen sendikalaşma, zorunlu mesai, servis, yemek vb. birçok sorun devam ediyor olacak. 16 Nisan'da sandıktan ne çıkarsa çıksın, benim tavrım ve duruşum ‘hayır’ olacak. 

İlgili haberler
Kadriye anlatıyor: 'Bir işçi olarak neden Hayır di...

28 senedir çalışıyor, hala emekli olamadı. Metal Direnişi sırasında Federal Mogul fabrikasından işte...

Yaz bunları! Kızarsa kocam kızar, ona da yemek ver...

Bu sözler Çekmeköy'de bir tekstil atölyesinden referandum tartışmasında Ezima'nın ağzından dökülüyor...