anayasa değişikliği

AKP’li Keşir, kadınların kaygılarına ‘sefil kurgu’ dedi: ‘Sefil kurgu dediği milyonlarca kadının gerçeği’

Haklarına sahip çıkan kadınları ve kadın örgütlerini hedefe koyan AKP kadın kolları başkanı ve milletvekili Ayşe Keşir’e EMEP milletvekili Sevda Karaca ve Avukat Yelda Koçak’tan cevap geldi

Kadınlar Meclis’ten seslendi: Tek bir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz

EŞİK Platformu'nun çağrısıyla 'Kadınlar Meclis'te' sloganıyla TBMM'yi ziyaretti, siyasi partilerin kadın milletvekilleriyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yeşil Sol Parti Milletvekili Özgül Saki: Yeni Anayasa tartışmalarıyla Kadınların hakkına göz dikiyorlar

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, geçtiğimiz hafta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 81 ilde düzenlediği Aile Çalıştay’larıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

İktidarın yeni yüzyıl vizyonu: ‘Kadını perde arkasına sakla, hakkını gasbet’

Devletin görevlerini kadının üstüne yıkarak sorumluluktan kaçan, muhalif sesleri bastırmaya çalışan iktidar yaptığı çalıştaylarla ‘Bu daha başlangıç’ sinyalini de veriyor.

Cinsiyet ayrımcılığının emniyet supabı: Şer'i hukuk

Ortadoğu’da İslam bir dinin tebyininden öte toplumsal baskı mekanizmalarını oluşturmak, farklı yerlerde devletin ana omurgası olarak kullanılır, dinamikleri gereği eşitsizliği derinleştirir.

İran’daki şer'i hukukuna bir bakış: ‘Kurallar yorum ürünü’

Şer’i hukukun resmi bir şekilde uygulandığı ve yerleştiği İran örneğini özellikle kadınlar açısından ne anlama geldiğini TOBB Üniversitesi Doktora Öğretim Üyesi Gülriz Şen ile konuştuk.

Pembe Hayat Anayasa değişikliği teklifine dair rapor yayınladı

Pembe Hayat'ın yayınladığı ‘Anayasa’nın 24. ve 41. Maddelerine İlişkin Değişiklik Önerisi İzleme Raporu’na göre anayasa değişikliği gerçekleşirse LGBTİ'ler eşit yurttaşlık hakkından soyutlanacak.

Bu Anayasa değişikliği teklifi kadınların ihtiyacı değil

İzmir’den üniversite ve lise öğrencileri AKP tarafından gündeme getirilen Anayasa değişikliği teklifi üzerinden ilerleyen tartışmalara dair fikirlerini Ekmek ve Gül’e yazdılar.

Mamak’ta kadınlar Anayasa değişikliğini tartışıyor

Mamak Ege Mahallesi’nde yaşayan kadınlar Ekmek ve Gül buluşması yapıyor, Anayasa Komisyonunda yaşanan tartışmaları ve Anayasa değişikliğini Avukat İlke Işık ile değerlendiriyor.

Anayasa değişikliği teklifi ile yapılmak istenen

Tüm hayat tercihlerimize saygı duyulduğu ve ayrımcılığa, kınanmaya maruz kalmadığımız, bunun devlet tarafından kısıtlanıp şekillendirilmediği özgür, refah bir Türkiye hayali kuruyoruz.

Anayasa değişikliği Anayasa Komisyonunda nasıl tartışıldı?

Avukat İlke Işık ile Anayasa değişikliğinin Anayasa Komisyonunda nasıl tartışıldığını değerlendiriyoruz

CHP ve İYİ Parti, anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul’da ‘hayır’ diyecek

Ortak önergeleri Anayasa Komisyonu'nda reddedilen CHP ve İYİ Parti, AKP'nin laikliğe aykırı, ayrımcı anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul'da ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı.

Anayasa komisyonundaki LGBTİ karşıtı açıklamalar tepki çekti: ‘Cinsel kimlik ürolojinin alanı mıdır?’

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında komisyona çağrılan LGBTİ karşıtı kurumların konuşmaları tepki çekerken konunun öznesi LGBTİ örgütlerinden tek bir temsilci komisyona davet edilmedi.

Başörtüsü ve aileye dair anayasa değişikliği teklifi ile ne hedefleniyor?

24. ve 41. maddede yapılan değişiklikler ne anlama geliyor? İddia edildiği gibi kadınları ayrımcılığa uğramaktan koruyor mu? Avukat Gamze Gökoğlu ve Avukat Elif Ergin tartışıyor.

Esenyalı’da kadınlar laikliği tartıştı: İsteyen istediği gibi yaşasın

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde bir araya gelen kadınlar laikliği, Anayasa değişikliği teklifinin kadınların yaşamını nasıl etkileyeceğini konuştu.

TBB: Anayasa değişikliği teklifi eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına aykırıdır

Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili Meclis Anayasa Komisyonu na görüşünü yazılı bildiren TBB, teklifin Anayasa’ya, eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına aykırı unsurlar taşıdığı belirtti.

Anayasa Komisyonu'nda Anayasa değişikliği teklifi tartışıldı

Meclis Anayasa Komisyonu, laikliğe aykırı, eşitsizliği ve ayrımcılığı derinleştirecek Anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere toplandı.

Kadın örgütlerinden anayasa teklifine hayır çağrısı

‘Aileyi koruyoruz’ başlığı altında AKP’nin başörtüsü ve aileye dair düzenlemeler içeren anayasa değişikliği teklifini farklı kadın örgütleri ve Avukat İlke Işık ile konuştuk.

Sosyalist Güç Birliği: Anayasa değişikliği teklifi toptan reddedilmeli

Sosyalist Güç Birliği olarak laiklik ve eşitlik ilkelerini zedelemeye yönelik her türlü girişimi reddediyoruz. Laik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke için tüm halkımızı mücadeleye çağırıyoruz!

HDP: 'Anayasayı çiğneyenlerle anayasa yapılmaz'

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 'Anayasayı çiğneyen, her gün yargıya talimat veren, bu kadar ihlalde imzası olan bir blokla Anayasa yapılamaz' dedi