anayasa değişikliği

Cinsiyet ayrımcılığının emniyet supabı: Şer'i hukuk

Ortadoğu’da İslam bir dinin tebyininden öte toplumsal baskı mekanizmalarını oluşturmak, farklı yerlerde devletin ana omurgası olarak kullanılır, dinamikleri gereği eşitsizliği derinleştirir.

İran’daki şer'i hukukuna bir bakış: ‘Kurallar yorum ürünü’

Şer’i hukukun resmi bir şekilde uygulandığı ve yerleştiği İran örneğini özellikle kadınlar açısından ne anlama geldiğini TOBB Üniversitesi Doktora Öğretim Üyesi Gülriz Şen ile konuştuk.

Pembe Hayat Anayasa değişikliği teklifine dair rapor yayınladı

Pembe Hayat'ın yayınladığı ‘Anayasa’nın 24. ve 41. Maddelerine İlişkin Değişiklik Önerisi İzleme Raporu’na göre anayasa değişikliği gerçekleşirse LGBTİ'ler eşit yurttaşlık hakkından soyutlanacak.

Bu Anayasa değişikliği teklifi kadınların ihtiyacı değil

İzmir’den üniversite ve lise öğrencileri AKP tarafından gündeme getirilen Anayasa değişikliği teklifi üzerinden ilerleyen tartışmalara dair fikirlerini Ekmek ve Gül’e yazdılar.

Mamak’ta kadınlar Anayasa değişikliğini tartışıyor

Mamak Ege Mahallesi’nde yaşayan kadınlar Ekmek ve Gül buluşması yapıyor, Anayasa Komisyonunda yaşanan tartışmaları ve Anayasa değişikliğini Avukat İlke Işık ile değerlendiriyor.

Anayasa değişikliği teklifi ile yapılmak istenen

Tüm hayat tercihlerimize saygı duyulduğu ve ayrımcılığa, kınanmaya maruz kalmadığımız, bunun devlet tarafından kısıtlanıp şekillendirilmediği özgür, refah bir Türkiye hayali kuruyoruz.

Anayasa değişikliği Anayasa Komisyonunda nasıl tartışıldı?

Avukat İlke Işık ile Anayasa değişikliğinin Anayasa Komisyonunda nasıl tartışıldığını değerlendiriyoruz

CHP ve İYİ Parti, anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul’da ‘hayır’ diyecek

Ortak önergeleri Anayasa Komisyonu'nda reddedilen CHP ve İYİ Parti, AKP'nin laikliğe aykırı, ayrımcı anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul'da ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı.

Anayasa komisyonundaki LGBTİ karşıtı açıklamalar tepki çekti: ‘Cinsel kimlik ürolojinin alanı mıdır?’

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında komisyona çağrılan LGBTİ karşıtı kurumların konuşmaları tepki çekerken konunun öznesi LGBTİ örgütlerinden tek bir temsilci komisyona davet edilmedi.

Başörtüsü ve aileye dair anayasa değişikliği teklifi ile ne hedefleniyor?

24. ve 41. maddede yapılan değişiklikler ne anlama geliyor? İddia edildiği gibi kadınları ayrımcılığa uğramaktan koruyor mu? Avukat Gamze Gökoğlu ve Avukat Elif Ergin tartışıyor.

Esenyalı’da kadınlar laikliği tartıştı: İsteyen istediği gibi yaşasın

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde bir araya gelen kadınlar laikliği, Anayasa değişikliği teklifinin kadınların yaşamını nasıl etkileyeceğini konuştu.

TBB: Anayasa değişikliği teklifi eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına aykırıdır

Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili Meclis Anayasa Komisyonu na görüşünü yazılı bildiren TBB, teklifin Anayasa’ya, eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına aykırı unsurlar taşıdığı belirtti.

Anayasa Komisyonu'nda Anayasa değişikliği teklifi tartışıldı

Meclis Anayasa Komisyonu, laikliğe aykırı, eşitsizliği ve ayrımcılığı derinleştirecek Anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere toplandı.

Kadın örgütlerinden anayasa teklifine hayır çağrısı

‘Aileyi koruyoruz’ başlığı altında AKP’nin başörtüsü ve aileye dair düzenlemeler içeren anayasa değişikliği teklifini farklı kadın örgütleri ve Avukat İlke Işık ile konuştuk.

Sosyalist Güç Birliği: Anayasa değişikliği teklifi toptan reddedilmeli

Sosyalist Güç Birliği olarak laiklik ve eşitlik ilkelerini zedelemeye yönelik her türlü girişimi reddediyoruz. Laik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke için tüm halkımızı mücadeleye çağırıyoruz!

HDP: 'Anayasayı çiğneyenlerle anayasa yapılmaz'

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 'Anayasayı çiğneyen, her gün yargıya talimat veren, bu kadar ihlalde imzası olan bir blokla Anayasa yapılamaz' dedi

Bir değişiklik daha 'ailenin yok edilmesi' bahanesi ile yapılmak isteniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şule Yüksel Şenler Vakfı Hizmet Binası açılışında Anayasa değişikliğine dair konuştu.

Medeni hakların tasfiyesinde tarikat ve cemaatler

Gizli koalisyon ortağı olarak kanatlarının altına alan, her birini okul, yurt, kuran kursu açmaya yönlendiren iktidar bunları sürekli olarak yüreklendirdi.

Tüm haklarımızı yutacak karadelik: Anayasa değişikliği

Çok kısa zaman içinde şlak diye yüzümüze patlatılacak, hayatımızın orta yerine hak gaspı yağdıracak bir sürpriz konfeti elinde bekliyor tek adam ve ekibi; adı da Anayasa değişikliği.

Adım Adım Anayasa Değişikliği | Nasıl başladı, ne getiriyor, neden karşıyız?

Laikliğe aykırı olan, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren, medeni hakları gasbeden, kadınlara 'siyasi rehine', LGBTİ'lere "yok edilecek sapkın' muamelesi yapan Anayasa Değişikliğine tepkiler...