Birlik olduk, kazandık; işten atılan arkadaşlarımızı da kazanacağız
Gemlik Yazaki fabrikası MESS kapsamında değil ve fabrikada sendika yok. Metal sözleşmeleri sonrası işçiler grev yaparak kendi ücretlerinde de iyileştirme istedi. İyileştirme oldu ama...

Bu ayın başlarında Gemlik serbest bölgede faaliyette olan Yazaki fabrikasında yaşadığımız sorunları sizlerle paylaşmıştım kısaca hatırlarsak. 2018 yılında uygulanan asgari ücret zammının bizi memnun etmediğini, ikramiyemizi kaldırdıklarını ve bunun üzerine işçi arkadaşlarımızla bu duruma tepki gösterdiğimizi anlatmıştım.

FABRİKADA HERKESTE HUZURSUZLUK VAR
Bu dönem de 2018 asgari ücretin uygulanmasıyla birlikte öğrendik ki primlerimizi kesmişler. Ücretlerimiz çok düşük, ben 7 yıllık işçi olmama rağmen aldığım asgari ücret.

Kısa bir süre önce ani bir şekilde genel müdür de dahil olmak üzere yönetimden 12 kişinin yolsuzluk nedeniyle işten çıkarıldığı bilgisini verdi müdürlerimiz. Bizlerden birkaç gün süre isteyerek maaşlarımız da dahil birçok konuda iyileştirme yapacaklarını söylediler. Bu sözlerin hayata geçmesini isteyen arkadaşlarımız iki vardiyada 15’er dakika iş durdurarak, Mudanya’daki Yazaki fabrikasında uygulanan hakların bizlere de verilmesi ve sendika talepleriyle yönetimle görüşmek istedi. Kendi aramızdan seçtiğimiz işçi temsilcileriyle de görüşen yönetim maaşlarımızda bizleri de memnun edici bir artış yaptı, ikramiyelerimiz geri verildi, bonuslarımızda iyileştirmeler yapıldı; bunlar güzeldi. Fakat yoğun bir denetleme yine bizleri tedirgin eden bir gerginlik hissediyorduk. ilk kez böyle bir birlik sağlamıştık ve bu durumdan da mutluyduk. Ama çok sürmedi önce 100 arkadaşımızı bir gün sonra da 50 arkadaşımızı işten çıkarıldığını öğrendik. Tabii ki bu habere çok üzüldük. Gemlik yazaki’de İşçilere yapılan iyileştirmeler biz birlik olduğumuzdan ve çıkartılan arkadaşlarımız sayesinde olmuştu. Herkes de bunun farkında ve yine bizler birlik olmazsak bu iyileştirmeler ne kadar sürer güvenemiyoruz, çünkü her şey yönetimin elinde. Şimdi tek isteğimiz işten çıkartılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmesi. Türk Metal Sendikasının işe iade davası açtığını öğrendik, umarım iyi haberler alırız. Dediğim gibi bu aldığımız zam ve iyileştirmelerde çıkartılan arkadaşlarımızın emeği var, arkadaşlarımızın davasının takipçisi olacak, süreci bütün işçiler olarak takip edeceğiz.

KADINLARIN ÜZERİNDEN KOCA KOCA FABRİKALAR YÜKSELİYOR
Yine Bursa’dan bize yazan bir kadın işçi patronların kadın işçileri iki kat çalıştırmak için neler yaptığını anlatmıştı. Tekstil işçisi kadınların yaşadıkları bildiklerimize, gördüklerimize, okuduklarımıza hiç de uzak değildi. 
İlgili haberler
‘Makineden daha ucuz bir işçi' anlatıyor

Bir işçi kadın ne kadar da net özetliyor işçilerin durumunu: “İki yılda öğrendiğim bir çok şey var....

Yazaki Fabrikasında işçi kadınlar taciz sarmalında

Bir formenin bir kadın işçiye tecavüz girişimiyle gündem olan Yazaki fabrikasında kadın işçilerle ko...

Yazaki’den atılan işçi Dilek: Sesim kadın işçileri...

Gemlik’teki Yazaki fabrikasında çalışan ve fabrikada yaşanan tacize tepki gösterdiği için işten atıl...