Savaşa, OHAL’e, istismara, şiddete karşı 8 Mart’ta alanlara
Edremit’te bir araya gelen, sorunlarını konuşan, dertleşen Ekmek ve Gül okuru kadınlar hem bilgilendi hem de 8 Mart’ta alanlarda olma çağrısı yaptı.

8 Mart gelirken Balıkesir’in Edremit ilçesinde Ekmek ve Gül okuru kadınlar olarak bir buluşma gerçekleştirdik. Evin biraz dışına çıkıp bir kafede yapalım dedik ve 50 civarında kadının katıldığı bir buluşma gerçekleştirdik. Buluşmamızda devletin sağlık politikaları üzerine konuştuk çokça. Buluşmamıza konuk olarak katılan iki sağlıkçı ve bir psikolog arkadaşlarımız sorulara da cevap vererek sağlık politikalarını ve sonuçlarını anlattılar.
Devletin koruyucu sağlık hizmetleri vermekten vazgeçtiğini hatırlatarak bütün hizmetlerin paralı hale geldiğini, hastaneye gittiğimizde adım adım birçok kalemde para kesildiğini anlattılar. Şehir hastanelerine de değinen kullanan kullanmayan ayrımı yapılmaksızın şehir hastaneleri için de vatandaşlardan özel vergiler kesilebileceği uyarısında bulundu.

Yine, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konuları üzerinde duruldu. Sığınmaevlerinin ile ilgili bilgiler verildi. Kadınlar komşuları, arkadaşları, öğrencileri için de sığınmaevi başvurusu yapıp yapamayacaklarını sordu; devlet tarafından erkeklere yönelik alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu söylediler. Kadınlar çocuk istismarına karşı da çok öfkeliydi. Ortak mücadele etmek gerektiği konusunda bütün kadınlar hemfikirdi. Ortak mücadele etmek, taleplerimizi dile getirmek için 8 Mart önemli bir tarihti. 8 Mart’ta tüm kadınların savaşa, OHAL’e, çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete karşı ortak bir mücadele çağrısı çıktı. 8 Mart’ta taleplerini daha gür haykırmak için kadınlar alanlarda olacaktı.

İlgili haberler
Bu hashtagde mücadele var: #8Mart

Geçen yılki uluslararası eylemlilik halinden bu yıla kadın mücadeleleri ne durumda, gündemler neler?...

8 Mart’a giderken 10 sorun 10 talep

Çalışma yaşamında karşılaştığımız 10 temel sorunu ve bu sorunlara ilişkin taleplerimizi bir araya ge...

Genel İş İzmir 7 No’lu Şubeden 8 Mart etkinliği

DİSK/Genel İş İzmir 7 No’lu Şube eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyütmek için 8 Mart Dünya Emekçi...