Asgari ücret zammı derdimize derman değil
Asgari ücret zammı karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyleyen kadın işçi: ‘İşveren, devlet desteğiyle cebini doldurdu. Biz ise geçinebilmek için sürekli bir şeylerden kısma çabasındayız.’

Merhabalar, ben 10 yıllık tekstil işçisi bir kadınım. Şu anda aldığımız ücret 2,400 ve yeni yıl için belirlenen, devletin bana şu an verdiği ücret 2,825. Yani devlet bana sadece 425 lira bir zam yapmış . Peki yeterli mi? Tabii ki değil. Pandemi nedeniyle her şey 2-3 katı zamlandı, alım gücü çok düştü. Pazar, market, elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası, ev kirası derken bu ücret sadece bir kişinin geçinmesine bile yetmiyor. Bir ailenin geçinmesi için nasıl yeterli olacak? Sadece 425 TL bir artış, yani ortada yapılan bir şey yok. 

İçinde bulunduğumuz koşullarda geçinmek çok zorlaştı, bu yolda hükümet biz işçilerin yanında değil de işverenin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Patronlar, pandemi boyunca stoklarını doldurdu, ihracat aralıksız devam etti. Gece gündüz kötü ve zor koşullarda dinlenmeden çalışan biz işçileri maalesef hayal kırıklığına uğrattılar. Biz çalışanların belki çok büyük bir beklentileri yoktu ama en azından 3000 TL’yi geçer diye düşünüyorduk.

2020 yılı bizler için kabus gibiydi. Zor koşullarda maskeyle çalışarak, kendimize veya sevdiklerimize bir şey olacak korkusu ve endişesi içinde bir yıl geçirdik. Bu korkumuz hala devam ediyor. Maalesef 4 gün verilen yeni yıl izinleri bizim için geçerli değil, tıpkı yasak olan cumartesi-pazar günleri çıkarılan mecburu izin kağıtlarıyla çalıştığımız gibi.

Dedim ya kimsenin bizi düşündüğü yok. İşveren, devlet desteğiyle cebini doldurdu. Biz ise geçinebilmek için sürekli bir şeylerden kısma çabasındayız. Umuyorum 2021 yılı mücadeleyle haklarımızı kazandığımız, sağlıklı, huzurlu barış içinde bir yıl olur.

İlgili haberler
LCW işçileri: ‘Asgari ücreti belirleyenler bu ücre...

2021 yılı için asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş açıklanmasını LCW'den kadın işçiler değerlendi...

‘Giderken kepçe kepçe gidiyor, gelirken damlamıyor...

Ankara Tuzluçayır'da yaşayan kadın işçiler 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanan asgari ücreti de...

Gebze’den kadın işçiler: ‘İşçiye göre değil patron...

Gebze’den kadın işçiler 2021 yılı için açıklanan 2 bin 825 liralık asgari ücrete dair düşüncelerini...