Afrîn’de insanlar değil, insanlık yok oluyor!
‘Artık susmayalım! ZEYTİN DALI barışın simgesi ve bırakın öyle kalsın. Savaşı hiçbir şey simgelemesin. Analar ağlamasın, gülsün; gülsün ki bütün bir dünya gülsün...’

Merhaba;

Dünyadaki haksızlık, eşitsizlik ve adaletsizliğe boyun eğmeyip susmayan ve halkının yanında olan arkadaşlara...

Yaşım 23, Van’ın Edremit ilçesinde yaşıyorum. Önlisans, Organik Tarım bölümü mezunuyum. Şu an malum ülke şartlarından dolayı, mezun olduğum bölümle alâkalı işimi yapamıyorum. Son günlerde başlayan Afrîn olayı hakkında bir iki şey dile getirmek istiyorum.

İnsanlarla dalga geçer gibi barışı simgeleyen ZEYTİN DALI’nı kirletip savaş harekatı simgesi olarak kullandılar. Masum insanlar, suçsuz bebekler, çocuklar, anaları, babaları yani tüm insanlığı öldürüyorlar... Ve ölümlerde bile ırkçılık yapıp seviniyoruz ne kadar acı ve utanılacak bir durum. Buna artık “DUR” demek gerekir.

Ben bir kadın olarak bunu kendime yediremiyorum. Bizler barış için, adalet için, eşitlik, özgürlük, huzur için çabalamalıyız ve el ele vermeliyiz. Ama maalesef savaşa koşuyoruz. İnsanlığın yok oluşuna sevinip, paylaşımlar yapıyoruz. Gülmek yerine insanlarımız her gün ağlıyor, yağmur damlaları yerine kan damlalarını sayıyoruz, anne babamıza, sevdiklerimize sarılmak varken silahlara sarılıyoruz, çiçek toplamak yerine insan bedenlerinin parçalarını aynı zamanda parçalanmış umutları, hayatları, hayalleri topluyoruz...

Afrîn’de insanlar değil, insanlık yok oluyor! Susmaya devam ettikçe sıra bize gelmeyecek sanıyoruz. Ama yanılıyoruz. Aksine sustukça sıra bize de gelecek. En çok bizler konuşmalıyız; kadın olarak, ana olarak, en çok bizler konuşmalıyız. Savaşlarda bizler katlediliyoruz, eşlerimiz, çocuklarımız... En çok evlat acısını biz yaşıyoruz. Ve savaşı yönlendiren bizim evlatlarımız. 

Artık susmayalım! ZEYTİN DALI barışın simgesi ve bırakın öyle kalsın. Savaşı hiçbir şey simgelemesin. Analar ağlamasın, gülsün; gülsün ki bütün bir dünya gülsün. Çocuklar sokaklardan korkar olmasın, çıkabilsinler sokaklara, çıkabilsinler ki anlayabilsinler sokakların onların olduğunu. Eşlerimiz, oğullarımız silahlara değil, işlerine ekmeklerine sarılsınlar.

Hiçbir şey için geç kalınmış değil, hâlâ umut var. Evet önümüzde çok engel var ama bunu aşmanın yolu birlikten geçer. Ben artık adaletli, eşit, barış ve huzuru olan bir dünyada yaşamak istiyorum ve bu benim en doğal hakkım. Zamanımız varken yapalım. Savaşlar son bulsun! Mutlu yarınlar ve güzel bir gelecek için el ele!

Umarım bu yazdıklarımla sizlere bir nebze de olsa düşüncelerimi ve duygularımı aktarabilmişimdir.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Benim sana verecek bir oğlum yok pa...

“Beni iyi dinle paşa. Benim sana verecek bir oğlum yok. Al bombanı, sür tankını. kolaysa sen öl.” Sa...

Emek Partili kadınlar: Savaşın parçası olmayacağız...

Afrin operasyonuna dair açıklama yapan Emek Partili kadınlar ‘Savaş olmayan yere savaş götürmek kadı...

GÜNÜN MEKTUBU: Savaş nedir?

Birileri gücüne güç katacak, ülkesinde kaybettiği oyları yeniden toparlayacak diye çocuklara bunları...