Seçim 2023
GÜNÜN MEKTUBU: Savaş nedir?
Birileri gücüne güç katacak, ülkesinde kaybettiği oyları yeniden toparlayacak diye çocuklara bunları yaşatmaya hakları var mı? Ya savaşı seyreden bizlerin o çocuklara karşı sorumluluklarımız...

Savaş nedir? Devletler arasında ekonomik ya da siyasal ilişkileri keserek birbirlerine karşı başlattıkları silahlı eylemdir. Başka bir anlamı ile, bir devletin başka bir devleti sömürmek için başlattığı silahlı bir eylemdir.

Savaşlar her zaman iki taraftaki halklara acı, kan, zulüm ve yoksulluk getirir. İnsanların hayatında geri dönüşü olmayan izler ve hasarlar bırakır. Özellikle kadınlar ve çocuklar bu durumdan çok daha ağır etkilenirler. Savaşın ortasında kalmış bir çocuğu düşünün. Yaşadığı travmayı, ömrü yeter de sağ kalırsa, hayatının sonuna kadar atlatamayacaktır. Henüz kendini ve yaşadığı dünyayı keşfetmemişken topla, tüfekle, korkuyla, acıyla, ölümle karşılaşmasını düşünün. Kendinizi onun yerine koyun. Kendi çocuğunuzu düşünün onun yerinde. Fiziksel psikolojik olarak gelişimini düşünün ve o ortamda geliştiğini düşünün. Bu çocuk bunları hak edecek ne yapmış olabilir ki!

Birileri gücüne güç katacak diye, kendi ülkesinde kaybettiği oyları yeniden toparlayacak diye, milli duyguları yüceltecek diye, halkta kaybettiği itibarı yeniden kazanacak diye çocuklara bunları yaşatmaya hakları var mı sizce? Ya savaşı seyreden biz insanların o çocuklara karşı sorumluluklarımız...

Diğer taraftan savaşın, kadınlar için de bedeli çok ağırdır. Tarihte hiçbir savaşı kadınlar başlatmamasına rağmen bedelini en ağır kadınlar öder. Savaş kadın için her anlamda yıkıcıdır. Savaş biz kadınlar için taciz, tecavüz ve cinsel işkencedir. Savaş her anlamda kadınları ve çocukları yok eder. Hiçbir kadın, hiçbir anne savaş taraftarı değildir. Olmamalıdır. Ben bir kadın olarak hiç kimse ölmesin istiyorum.

Tarih bize defalarca savaşın yıkıcı sonuçlarını gösterdi. Artık yeter diyorum! Savaşa hayır diyorum. Barış hemen şimdi olsun istiyorum.

İlgili haberler
Savaş kıskacında kadınlar

Feminist Akademisyen Cynthia Enloe savaşın kadınlar üzerindeki etkilerini ve ataerkinin kadınlara bi...

‘Annelere verilecek en güzel hediye barıştır’

Barış Anneleri Anneler Günü’nde sokağa çıktı, “Biz annelerin ve çocuklarımızın savaşın gölgesinde ya...

Barış anneleri: Savaşı birlikte durduralım

Barış Anneleri Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna tepki göstererek “Kimsenin ölmesini istemiyo...