İki edebiyat dehası kadının romanı: Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı
Uğultulu Tepeler... Jane Eyre... İngiliz edebiyatının bu klasiklerinin dahi kalemleri Charlotte ve Emily Brontë kardeşlerin hikayesini bir de Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı kitabından okuyun!

Hollandalı yazar ve gazeteci Jolien Janzing’e dünya çapında ün kazandıran ikinci kitabı, edebiyat eleştirmenlerinin övgüyle bahsettiği biyografik roman Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı Güldünya Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı. Bir film setinde geziniyormuş hissi yaratan kitap ilk kez 2013 yılında, De Meester adıyla, Felemenkçe olarak yayınlandı. Kitap ödüllü çevirmen Paul Vincent tarafından İngilizceye, Füsun Özlen tarafından da Türkçeye çevrildi.

CHARLOTTE VE EMILY BRONTË’NİN ÇARPICI PORTRELERİ

19. Yüzyıl İngiliz edebiyatı alanında uzman olan Jolien Janzing'in kaleme aldığı biyografik roman, bizleri 19. yüzyıl Brüksel'ine, bir yasak aşk hikayesine götürüyor. Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı, bir papazın kızları olarak dünyaya gelen ve eserleriyle İngiliz edebiyatının en önemli isimleri arasına giren Charlotte ve Emily Brontë’nin hayatlarındaki heyecan verici bir bölüme ışık tutuyor.

Charlotte ile Emily’nin Brüksel’de geçirdikleri zamanı hem bilgi, hem de hayal gücüyle harmanlayan usta yazar, eserlerinin tamamında güçlü kadın karakterlere yer veren iki edebiyat dehasının çarpıcı portrelerini büyük bir beceri ile kurgulamış. Edebiyata meraklı, Brontë kardeşlerin eserlerini seven herkesin yeni şeyler bulacağı, hikayeyi bilenlerin bile coşkuyla okuyacağı Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı, Berlin Film Festivali’nin edebi eserleri sinemaya taşımak amacıyla oluşturduğu Books at Berlinale kategorisine de seçildi. Kitabın film hakları ise Londra merkezli yapım şirketi David P. Kelly Films tarafından satın alındı. Ünlü yazar Charles Palliser’in en çok satan romanı The Quincunx ile kıyaslanan kitap, edebiyat eleştirmenlerinden büyük övgü aldı.

BRONTË KARDEŞLER NEDEN HÂLÂ İLHAM KAYNAĞI?
Dünyanın en ünlü kardeşlerinden Charlotte Brontë, Emily Brontë ve Anne Brontë İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasına yerleşen eserleriyle pek çok kadına, hayat hikayeleriyle de sinemacı ve yazara ilham oldu. Üç kardeşin en büyüğü olan, 1816 doğumlu, Charlotte Brontë’nin en ünlü eseri Jane Eyre, yazımının üzerinden bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen ilgi görmeye devam ediyor. Bu ilginin altında yatan önemli sebeplerden birisi de seçtiği karakterler.
Kadınların edebiyat dünyasında yer almasının desteklenmediği dönemlerde, Brontë kardeşler kitaplarında tek arzusu evlilik olmayan, romantik bir aşktan ziyade deliliğin, vahşiliğin sınırlarında gezen, boyun eğmeyen, erkeklere her zaman saygı duymayan, bağımsız, mükemmel olması gerekmeyen kadın, şiddete meyilli, despot, baskıcı ama güçlerini istedikleri gibi kullanamayan erkek karakterlere yer verdiler.
Kitaplarındaki kadın karakterler çok güçlü olsa da Brontë kardeşler ne yazık ki hayata erken yaşta yenildiler. Çeşitli hastalıklar sebebiyle genç yaşta ölen ünlü edebiyatçılar kısa ve acıklı hayat hikâyeleriyle de pek çok yönetmene, yazara ilham oldular.CHARLOTTE BRONTË’NİN GİZLİ AŞKI

Yayınevi: Güldünya Yayınları

Yazar: Jolien Janzing

Yayına Hazırlayan: Ayşe Düzkan

Çeviri: Füsun Özlen

Son Okuma: Beyhan Demir

Kapak ve Kitap Tasarımı: Mine Özalp

Basın Danışmanı: Mehtap Doğan


İlgili haberler
Sistematik sansür ve ‘Çocuk Dostu’ kitaplar

1093 kitabı ‘güvenli’ diye tanıtırsanız, diğer yüz binlercesini okuyan ya da okutanın her şeyden önc...

Ayağımıza çarpan küçük yuvarlak taşlar

Melisa Kesmez son kitabı Küçük Yuvarlak Taşlar’da annelik/kadınlık hallerini, aşkı, gidenleri ve kal...

Denizin Uzun Taç Yaprağı

Tarihsel bir anlatı olmasının yanı sıra, dönemin insanlarının duygularını da çok gerçekçi bir biçimd...

Ataerkilliğe verilmiş nüktedan bir yanıt: Kadınlar...

Kadınlar Ülkesi 1915’te yazıldı; kitap olarak 1979 yılında yayımlandı. Ataerkinin ağırlıkta olduğu ü...

Türkçe şiirde bir persona: Türkân İldeniz*

Türkân İldeniz kitaplarının editörlüğünü yaparak şairin ‘suskunluk’ perdesinin ardında sakladığı şii...

Ülker abla nasıl kurtulur?

Eserlerinde hayatın içinden kadın karakterlerin hikayelerini esprili, akıcı bir dille anlatan Seray...

Maria Suphi: Bir Direniş Öyküsü

Sevil Aracı, Maria Suphi, Bir Direniş Öyküsü adlı romana dair yazdı.

Toplumsal cinsiyet ilişkilerini kurgu içinde sorgu...

Türkiye PEN kulübü ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Rahime Sarıçelik ile nisan 2021’de Kaos...

‘Kurban’ ve ‘Suçlu’ kavramlarına aktivist bir bakı...

Kabuk isimli ilk romanından dört yıl sonra, Yalnız ile edebiyat dünyasındaki yerini güçlendiren Zeyn...