Dizi dizi bamya tez kurusunlar
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Filmmor, Kadın Dayanışma Vakfı, Kaos GL’den kadınlar, feminist gazeteciler ve sinemacılar bir araya gelerek ‘Evlerden ırak televizyon dizileri’ni belirledi.

Dizi dizi bamya geçirdik iplere, kurumaya bıraktık içlerindeki çiğ cinsiyetçiliği, kaba milliyetçiliği ve ürkütücü militarizmi... Tez zamanda kurumaları için bekliyoruz.

Kültür sanat etkinliklerinin ve sosyal hayatın son derece kısıtlı ya da pahalı olduğu ve televizyon seyretmenin nüfusun genelinin yegane akşam eğlencesi olduğu koşullarda; Bundan çok yüksek kar eden yapımcıların ve kanal yönetimlerinin, milyonlarca insanı, her akşam, televizyon başında erkeklik, ayrımcılık, nefret ve şiddetin kutsandığı, insan ilişkilerinin nefret ve intikamdan ibaret kılındığı, aşkın pespayeleştirildiği, dramalara maruz bırakmalarını yermek görevi bize düştü.

DİZİ BAMYALARI: EVLERDEN IRAK DİZİLER
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Filmmor, Kadın Dayanışma Vakfı, Kaos GL’den kadınlar, feminist gazeteciler ve sinemacılar bir araya geldik, bir değerlendirme komitesi oluşturduk. Uzun, titiz ve yorucu bir araştırma, izleme, değerlendirme sürecinin sonunda… Evlerden ırak televizyon dizilerini belirledik. Evlerden ırak olsunlar!

Kaç dizi belirlesek eksik kalacak, artık yayınlanmayan ama geçmişte insani değerleri rencide etmiş dizileri de atlamış olduk. Değerlendirmelerimiz benzer musibetlere denk geldiğimiz daha çok diziyi evlerden ırak ilan etme gereğini ortaya koysa da sayıyı makul miktarda tutabilmek gereğine icabet ettik. Maalesef teknik imkanların elverdiği kadar diziyi bamya ile ödüllendirebildik. Ödül alamayan dizilerin affına sığınıyor, az sabretmelerini öneriyoruz.. böyle çalışmaya devam ettikleri sürece onlar da 3 vakte kadar bamyalarına kavuşabilirler.

VE DİYORUZ Kİ:
Başka türlü bir yayıncılık mümkün. Kadınların gözü yaşlı kurban, gözünü hırs bürümüş şeytan ve göz süzen arzu nesnesi kalıplarının dışında, gerçek kişilikler olarak betimlendiği; LGBTİ’lerin yok sayılmadığı; erkeklerin değeri para ve kaba kuvvetle ölçülen, yer yer gözünü kan ve ucuz intikam bürümüş gelenekçi ve zorba karakterler olarak yer almadığı senaryolar yazmak mümkün.

Tüm cinsiyet ve cinsel yönelimler için eşitlikçi ve güvenli koşullar altında senaryolar, diziler yapmak; yüksek gelirin yanında insani değerler yaymayı hedefleyerek yayınlamak mümkün.

VE... 2017 DİZİ BAMYALARI:
Aşk ve Mavi / ATV
Çukur / Show TV
Diriliş Ertuğrul / TRT
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz / ATV
Fazilet Hanım ve Kızları / Star TV
İsimsizler / Kanal D
İstanbullu Gelin / Star TV
Kayıtdışı / Fox TV
Kırgın Çiçekler / ATV
Payitaht ‘Abdülhamit’ / TRT
Sakarya Fırat / Beyaz TV
Savaşçı / Fox TV
Siyah Beyaz Aşk / Kanal D
Siyah İnci / Star TV
Söz / Star TV
Ufak Tefek Cinayetler / Star TV

BU “ÖDÜL” HEM DİZİ YAPIMCILARA, HEM YAYINLAYAN TV KANALLARINA
Kanallar da yapımcıları kıskanmasınlar, kendilerini ödülsüz hissetmesinler isteriz. İşte ödüllü, bamyalı “evlerden ırak” dizileri yayınlayan kanalların karnesi:
Star TV tam 5 adet evlerden ırak dizi ile açık ara birincilik ipini göğüslerken, ATV 3 evlerden ırak dizi ile ikinci oldu. Kanal D ve TRT ise 2 evlerden ırak dizi ile üçüncülüğü paylaştılar.

“YERLİ DİZİ YERSİZ UZUN”, AYRIMCI, SİLAHLI, ŞİDDETLİ...
Kameranın arkasındaki neyse önüne de o yansır.Yayınlanan dizileri yayınlayan ve yapanların zihniyetlerini yansıması olarak ele aldığımızda mizahi yergimiz de ister istemez kuruyor, bamyalar misali.

Kamera arkasını da görmezden geliyor değiliz. Dizilerdeki ayrımcılık, şiddet ve nefret söylemi kamera arkasında da mevcut. Bu hususta da kameranın önünde ve arkasında görev alan, televizyon kanallarında çalışan ve ekran karşısında izleyici olan kadınlarla birlikte derman aramak için Dizi Bamyaları ile tartışmayı açıyor ve sözü artık derdi olan herkese bırakıyoruz. #EvlerdenIrakDiziler etiketinde dizi yapımcılarına ve televizyon kanallarına tepkimizi anlatalım. Ki bu diziler ve temsil ettikleri musibetler evlerden ve hayattan ırak olsun; eşitlik, barış, adalet hepimizin hakkı, bize yakın ve mümkün olsun.

İlgili haberler
9. Altın Bamya Ödülleri bu yıl Recep İvedik’in

Ennn cinsiyetçi film olarak tüm ödülleri silip süpüren Recep İvedik'in bir rakibi daha vardı, ama o...

Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sem...

‘Futbol erkek işidir’ diyenlere inat #FutbolHerkesİçindir diyen Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, se...

Filmmor ve Uçan Süpürge ‘dayanışmaya geldi’

Türkiye’nin iki kadın filmleri festivali Filmmor ve Uçan Süpürge “Dayanışmaya geldi”, Marttan Mayısa...