Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

‘Fethiye Davası’nın diğer cinsel suç davalarına emsal olması için çalışacağız!’

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Fethiye’de yaşanan toplu tecavüz davasında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararına ilişkin açıklama yaptı.

Cinsel şiddet haberleri için görsel arşiv açıldı

CŞMD medya ve basın mensuplarının cinsel şiddet haberlerinde hak temelli görsel kullanmalarını teşvik etmek ve görsellere ulaşmalarını kolaylaştırmak amacıyla csgorselarsiv.org sitesini kullanıma açtı

GÜNÜN VİDEOSU: Mitler ve Gerçekler

Cinsel şiddet, saat kaçta nerede olduğumuzla ilgili değildir! Çünkü, cinsel şiddet güç kullanımı ile ilgilidir ve sadece failin suçudur!

CŞMD: Toplumun her kesimi çözümün bir parçası olmalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinden Şehlem Kaçar, şiddetin ne olduğunu ve şiddetin azalması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı.

GÜNÜN KAMPANYASI: #ÖyleDeğilBöyle

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, “#ÖyleDeğilBöyle” diyerek cinsel şiddete dikkat çekti. Kampanyaya ünlü isimler de destek verdi.

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Üç kadın müzisyenden şiddete karşı müzik

Sanatçılar Gaye Su Akyol, Güneş Özgeç ve İpek İpekçioğlu Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin konserinde ‘Şiddete karşı müzik’ diyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Şule Çet cinayeti medyada nasıl yer aldı?

Bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen Şule Çet cinayeti davasının medyada yer bulma biçimini eleştiren CŞMD, ‘Haberlerinizde cinayetleri meşrulaştırma çabası yerine gerçekleri araştırın’ dedi.

CŞMD: Şule’nin hayatını değil, nasıl öldürüldüğünü sorgulayın!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Şule Çet davasında sanıkların değil, sorularla adeta Şule’nin yargılanmasına tepki gösterdi: Size Şule Çet adına savunma yapmayacağız. Mağdur suçlayıcılıktan vazgeçin!

Devletin görevi çocuk evliliklerin önüne geçmektir!

‘İstismarı aklama yasası’ adıyla gündeme gelen yasa tasarısıyla ilgili açıklama yapan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ‘Devlet çocuk evliliklerin önüne geçmeli, koruyucu-önleyici önlemler almalı’ dedi

Cinsel şiddet destek sistemi nerede?

Cinsel şiddete maruz bırakılan kişiler ne yapmalı? Nerelere, nasıl başvurabilir? Kimlerden destek alabilir? Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği işte bu sorulara yanıt olacak bir etkinlik düzenliyor.

GÜNÜN KİTABI: Futbolda cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı sempozyum kitabı çıktı!

CŞMD geçen yıl gerçekleştirdiği, Türkiye'de futbol alanında cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına odaklanan Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumunun kitabını yayımladı.

CŞMD, Futbolda Cinsel Şiddetle Mücadele paneli düzenliyor

ÇŞMD’nin #FootballPeople kapsamında düzenlediği, “Futbolda Cinsel Şiddetle Mücadele: Davalar ve Güncel Gelişmeler” paneli ve kitap lansmanı 16 Ekim’de Kadir Has Üniversitesinde.

GÜNÜN RAKAMI: Liselilerin yarısından fazlası flört şiddetine uğradı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin araştırmasına göre; liseli gençlerin yüzde 56’sı flört şiddeti yaşadığını, yüzde 71’i de flört şiddetine tanıklık ettiğini söyledi.

GÜNÜN BİLGİSİ: Rıza ve rıza inşası nedir?

Kadınlar cinsel şiddete ya da saldırıya uğradığında sanıkların, mahkemenin, medyanın ‘rızası var’ sözlerini çokça işittik. Peki nedir bu ‘rıza’ dedikleri hiç düşündük mü?

GÜNÜN BİLGİSİ: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği medyanın cinsel şiddet hakkında kullandığı habercilik dilini tartışmak için ‘Doğru Kelimeleri Kullanmak: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak’ kitabını yayımladı.

Medya tık almak için şiddeti yeniden üretiyor

Faili koruyup kollayan, tık almak için tecavüze uğramış kadının fotoğraflarından galeri yapan, istismarın, tecavüzün tüm detaylarının yer aldığı haberlere imza atan medya şiddetin neresinde duruyor?

Dizi dizi bamya tez kurusunlar

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Filmmor, Kadın Dayanışma Vakfı, Kaos GL’den kadınlar, feminist gazeteciler ve sinemacılar bir araya gelerek ‘Evlerden ırak televizyon dizileri’ni belirledi.

GÜNÜN BÜLTENİ: Şifalı Bilgiler

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği “Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” projesi kapsamında hazırladığı ‘Şifalı Bilgiler’ bülteninin ilk sayısını yayımladı.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Eğitimciler; bu broşür çok işinize yarayacak!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nin okul psikolojik danışmanları ve eğitimciler için hazırladığı ‘Gençler Arası İlişkilerde Flört Şiddeti’ adlı bilgilendirici broşürü önemli bir kaynak olacak

Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu

‘Futbol erkek işidir’ diyenlere inat #FutbolHerkesİçindir diyen Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, sempozyum düzenliyor.