GÜNÜN BİLGİSİ: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği medyanın cinsel şiddet hakkında kullandığı habercilik dilini tartışmak için ‘Doğru Kelimeleri Kullanmak: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak’ kitabını yayımladı.

Kuruluşundan beri gerçekleştirdiği ve cinsel şiddet ile ilgili temel kavramlar/mitler üzerinden algı değişimini hedeflediği eğitim projeleri yapan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği , medyanın cinsel şiddet hakkında kullandığı habercilik dilini tartışmaya devam ediyor. Özellikle alandaki deneyimlere dayanarak cinsel şiddetten hayatta kalanı güçlendirici bir dil oluşturmanın, cinsel şiddettin yarattığı hasarı azaltmanın ön koşullarından biri olduğunu gören CŞMD, medyanın çoğunlukla kırmaya ve dönüştürmeye çalıştıkları dili desteklediğine ve hayatta kalanın daha çok “kurban”, “çaresiz”, “savunmasız” gibi sıfatlarla tanımlandığını ifade ediyor. Online olarak yayımladıkları “Doğru Kelimeleri Kullanmak: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak” kitabını kamuoyuna sunan ÇŞMD şunları söylüyor.

Cinsel şiddetle mücadelenin ilk aşamalarından biri bu algıyı sorgulatmak ve toplumda cinsel şiddetle ilgili bilinen mitleri ve yanlış inanışların değiştirilmesine ön ayak olmak. Geçen yıl başlattığımız “Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” projesinin temel amacı farkındalığı artırma ve medya dilinde bu dönüşümün sağlanması idi. Bu yıl da “Öyle Değil Böyle: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” diyerek devam ettiğimiz medya eğitimlerimizde, medya alanından yola çıkarak medyanın gücü sayesinde toplumun genelinde cinsel şiddet alanında “doğru kelimeleri kullanarak” bir dönüşüm sağlamayı ve daha eşitlikçi, hukukun üstünlüğünün altını çizen, toplumsal alanda her bireyin haklarına saygıyı öngören bir yaklaşımı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.
Bu süreçte, bu alandaki literatür eksikliğini gidermeye çalışarak, Kanadalı feminist örgüt, Femifesto‘nun “Use The Right Words” isimli kitabını geçen yıl yerelleştirerek çevirdik ve şimdi online olarak ulaşılabilir hale getirdiğimiz bu kılavuzun medya emekçilerinin yaklaşımını daha hak temelli bir noktaya taşıyacağını umuyoruz.
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği
İlgili haberler
Suçluyu savcı, savcıyı medya korudu

Babası tarafından öldürülen Yiğitcan T.’nin annesi çocuğunun göz göre göre öldüğünü, polisin ve savc...

Zülal’in arkadaşları tepkili; Medya cinayetleri me...

Ege Üniversitesi öğrencileri, arkadaşları Zülal Tütüncü’nün katledilmesi hakkında çıkan haberlerin c...

Medya tık almak için şiddeti yeniden üretiyor

Faili koruyup kollayan, tık almak için tecavüze uğramış kadının fotoğraflarından galeri yapan, istis...