GÜNÜN SANATI: Faith Ringgold’ın yorganları
Kadınların hikayelerini, yaşamlarını işlemeyeceği yer yok. Tuvale, kilime, şiire, söze, şarkıya yaşamlarını yansıtan kadınlar gibi Faith Ringgold’da hikayesini yorganlara işliyor.

1930 New York doğumlu Afro - Amerikan Faith Ringgold özellikle genç okurları için hikayeleri resmeden bir sanatçıdır. En ünlü resmi ‘yorgan serisi’ olurken, bu seri neredeyse tüm eserlerine yansımış ve bir resimden daha fazla şey ifade etmiştir. Kumaş diken bir anneye sahip olan Ringgold, annesinden epey etkilenmiş olsa da asıl esin kaynağı büyükannesi olmuştur. Büyükannesi gençlik yıllarında köle olmuş ve beyaz ırka ait sahiplerine yorgan dikmiştir ki o dönem Afro - Amerikalı köle toplumunda yorganın önemi oldukça büyüktür. Dokuma yorganlar Afrika'da erkekler tarafından yapılırken bir kadın geleneği olmuş ve devam eden köle kültürüyle Amerika'ya getirilen Afro - Amerikanlar'a ait bir yorgan verme geleneği oluşmuştur (kölelere verilmiş). Özgürleşen kölelerin sonradan anılarını oluşturan bu yorgan geleneği, sıcak tutmasından ziyade bir mesaj panosu olmuştur. Ruhsal semboller, asimetrik tasarımlar, parlak renkler, geometrik çizimler yorganlara dahil edilmiş ve Rinngold'un çizimlerinde de yorgan ana tema olmuştur.


Faith Ringgold

Aile geleneğini sanatına yansıtan Faith Ringgold, Afro - Amerikalılar'a karşı yapılan klişeleri yıkmak için çabalamıştır. Birçok feminist, anti-ırkçı örgütlere katılan Ringgold 1970'lerden beri bir aktivist olmuş ve bunu sanatına yansıtmıştır. Siyah Kadın Sanatçılar kurucu üyesi olarak New York merkezli Siyah Sanat Hareketi'ni desteklemiş ve barış gücü, görsel sanat, kamu hizmeti, yaşam derneği gibi birçok dalda ödül almıştır. Ringgold sanatında -annesinden esinlenmesiyle- bolca kumaş kullanmış ve yüksek sanat ile zanaatı birleştirerek önce resmetmiş, sonraysa resimleri hikayeyle bütünleştirmiştir.

 İlgili haberler
GÜNÜN RESSAMI: Yüreğini ayağıyla yansıtan Ayşe Işı...

Elleri yerine ayaklarıyla resim çizen bir ressam Ayşe Işık. Hiçbir şey imkansız olmamış onun için. İ...

Çarşafların, örtülerin anlattığı Maya kadınları

Maya kadınları acılarını, dirençlerini, yaşama isteklerini ilmek ilmek işleyerek hayatta kalmaya, ha...

GÜNÜN PORTRESİ: Artemisia Gentileschi

Bulunduğu dönemde kadının var olma mücadelesinin adeta bir sembolü haline gelen Artemisia Gentilesch...