Almanya'dan Özak Tekstil işçisi kadınlarla dayanışma çağrısı
Almanya'dan Göçmen Kadınlar Birliği, günlerdir direnen Özak Tekstil işçileriyle dayanışma çağrısı yayımladı.

Almanya'da Göçmen Kadınlar Birliği Özak Tekstil işçileri ile dayanışma çağrısı yayımladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

"Türkiye'nin güneydoğusundaki Urfa kentinde bulunan Özak Tekstil şirketinin yüzlerce çalışanı, işten çıkarılan bir iş arkadaşlarının işe geri alınması, daha iyi çalışma koşulları ve sendika seçimlerinin tanınması için günlerdir protesto gösterileri düzenliyor. Giderek daha fazla sayıda işçi işverene yakın hareket eden HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı Öz İplik-Sen'e sırtını dönmüş ve mücadeleci sendika BİRTEK-Sen'e katılmıştı. İşçiler yönetim tarafından tehdit edildiler ve saldırıya uğradılar. Tehdit, hakaret, taciz ve fazla mesaiye zorlanma Özak Teksil'de her gün yaşanan ve yıllardır bilinen bir durum. Özak Tekstil yönetimi sadece Türkiye İş Hukukunu değil, aynı zamanda ILO standartlarını da ihlal etmektedir. Çalışanlara, özellikle de kadınlara yönelik yıldırma, taciz, mağduriyet ve tehditler ve son olarak bir kadın işçinin işten çıkarılması durumu artık doruğa çıkarmıştır.
Bunun üzerine yüzlerce işçi iş durdurdu ve fabrika binası önünde oturma eylemi başlattı. O zamandan beri, iktidar ve işverenler işçilere karşı acımasız eylemlerde bulunuyor ve onlara karşı jandarma birlikleri konuşlandırıyor. BİRTEK-SEN başkanı gözaltına alındı ve şehirdeki gösteriler yasaklandı.

Şirket aynı zamanda Almanya merkezli Nike ve Boss gibi uluslararası şirketler için çalışıyor. Tüm baskılara rağmen Urfa'daki işçiler mücadeleye devam ediyor ve işten çıkarmalara karşı taleplerinin arkasında duruyorlar. Tehdit ve tacizi durdurmak ve 700 çalışandan 450'sinin üye olduğu BİRTEK-SEN sendikasını temsilci olarak tanıtmak için harekete geçtiler. Şirketteki 150 kadının sesi özellikle yüksek çıkıyor. Dayanışmamıza ihtiyaçları var ve bu dayanışmanın yaygınlaştırılması gerekiyor."

İlgili haberler
Özak Tekstil işçisi kadınlar seslendi: 'Sezimizi d...

Direnişten Özak Tekstil işçileri, fabrika önünden çektikleri video ile diğer işçi ve emekçileri daya...

Özak’ta işten atılan kadın işçi yazdı: Futbolcuydu...

Özak Tekstil’de işten atılan ve arkadaşları ile birlikte direnişe geçen Seher Gülel daha önce futbol...

Eski Özak işçisi yazdı: Yoğun çalışma ve mesailer...

Eski Özak Tekstil işçisi Merve Dizgin, yoğun ve aralıksız mesaileri, kod 50 ile işten çıkarılmasını...