GÜNÜN BİLGİSİ: Yorgunluğu yenmenin 5 yolu
Yorgunluğunuz günlük rutininizden kaynaklanıyorsa bu 5 basit değişikliği yaparak yorgunluğunuzun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yorgunluk, ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği gibi depresyon ve anksiyete gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Kronik yorgunluktan müzdaripseniz mutlaka doktorunuza danışın ancak yorgunluğunuz günlük rutininizden kaynaklanıyorsa bu 5 basit değişikliği yaparak yorgunluğunuzun azalmasını sağlayabilirsiniz.

1 DAHA ÇOK HAREKET EDİN


Hareketsizlik ve kondisyon kaybından kaynaklanan yorgunluğu yenmenin en etkili yolu daha hareketli bir yaşam biçimine geçiş yapmaktır. Bir anda sizi zorlayacak aktiviteler yapmaktansa yavaş yavaş daha fazla açık havada zaman geçirmeye, yürümeye ve var olan aktivitelerinizi artırmaya özen gösterin.

2 ENERJİ VEREN BESİNLER TÜKETİN


Özellikle sıcak havalarda insan öğün atlamaya meyilli oluyor. Ara öğünlerde enerji verici doğal gıdalar tüketmeye özen gösterin, meyve ve sebzeleri ihmal etmeyin.

3 YİYİP İÇTİKLERİNİZE DİKKAT EDİN 


Kafeinli, alkollü, şeker oranı yüksek ve kızarmış gıdalardan kaçınmak kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve dehidre olmanızı engeller.

4 CAN SIKINTISINA SAVAŞ AÇIN


İnsanın bütün gün kendini oyalaması kolay bir iş olamayabiliyor. Can sıkıntısı da yorgun hissetmeye sebep oluyor. Bu durum yorgunlukla beraber bir şey yapmak istememe ve daha da sıkılma gibi bir döngüye sebep olabilir. Can sıkıntısını yenmek için yeni bir hobi edinebilir, eskiden zevk aldığınız ama artık yapmadığınız aktiviteleri deneyebilir, sosyal bir gruba dahil olabilir ya da gönüllülük yapabilirsiniz.

5 UYKUNUZA DİKKAT EDİN


Yorgunluk her zaman az uyumaktan kaynaklanmasa da kaliteli ve düzenli uyku, yorgunluğun azalmasını sağlayabilir. Sağlığınıza zarar verebilecek, uykuyla ilgili doğru bilinen yanlışları buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Yesilist.com

İlgili haberler
İnatçı ağrılar, kronik yorgunluk: Fibromiyalji

En çok doğurganlık çağındaki kadınları sever bu hastalık. Eğer kadınları anlayan bir doktora düşmezs...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu 4 püf noktasıyla yorgunluğu yeni...

Bahar yüzünü güneşe döndü. Eee mevsim geçişleri yorgunluk yaratır malum. Peki bu yorgunluğa karşı ne...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Tekstil işçisi kadının yorgunluğu...

Bazen bir fotoğraf karesi ve tek bir cümle ne çok şey anlatıyor! Yemek yiyeceği vakitte yorgunluktan...