Denizli Ekmek ve Gül: TBMM’de bütçe tartışılırken çocuklarımız unutulmasın!
Denizli Ekmek ve Gül ‘Okullarda 1 Öğün Ücretsiz, Sağlıklı Yemek haktır’ diyerek Meclise çağrı yaptı: Harekete geçin!

Ekmek ve Gül’ün öğrenciler için başlattığı “Okullarda 1 Öğün Ücretsiz, Sağlıklı Yemek” kampanyası birçok ilde devam ediyor. Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu da kampanya ile ilgili imza stantları ile kampanyayı Denizli’de yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. 1-8 Ekim tarihleri arası Candoğan Parkı’nda stantta kampanya için imza toplayan Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu, “TBMM’de bütçe tartışılırken çocuklarımız unutulmasın” dedi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç kampanyamız üzerine “okullarda ücretsiz ve sağlıklı yemek” sağlanması için TBMM Başkanlığına kanun teklifleri sundu. Nisan ayında CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın devlet ilköğretim okullarında ücretsiz yemek verilmesi için hazırladığı kanun teklifi halen görüşülmeyi bekliyor. Ankara’da Çankaya Belediyesi, Kocaeli’de İzmit Belediyesi, pilot okullarda ücretsiz yemek dağıtımına başladı. Tüm okullarda öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımı için kadınların mücadelesi sürüyor.


Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu, açtığı imza stantlarında halkla kampanyayı tartışırken TBMM ve yerel yönetimlere de çağrıda bulunuyor. Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu açıklamasında, “Aileler çocuklarına yeterli, sağlıklı hatta asgari beslenme olanaklarını sağlayamıyor. Her 4 çocuktan 1’inin okula aç gittiği ülkede, ağırlaşan yaşam koşulları bu tabloyu daha da ağırlaştırıyor. TBMM’de önümüzdeki haftalarda bütçe görüşmeleri başlayacak. Biz diyoruz ki; TBMM’de bütçe görüşülürken çocuklarımız unutulmasın! Asgari ücret genel ücret haline geldi. Kiralar gerçek enflasyon ücretine göre yükselirken ücretlere resmi enflasyona göre zam geliyor. Çocuklarımız yeterli ve dengeli beslenemiyor. Okul masrafları bir yandan, faturalar bir yandan, çocuklarımızın servis ve yemek ücretleri şartları daha da zorlaştırıyor. Biz okullarda 1 öğün ücretsiz yemek sağlanacak bütçenin olduğunu biliyor, çocuklarımız ve geleceğimiz için meclisin harekete geçmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Çocukların beslenmesine kaynak yok diyorlar: Halka...

‘Kaynak yok diyorlar halka yok kendilerine var. Bütün yük de halkın omzunda… Bu kampanyaya sahip çık...

Barınma, beslenme, eğitim haklarımızın talan edilm...

Beslenme, barınma ve eğitim sorunu ne kadar ekonomik görünürse görünsün politik bir muhtevası var. Z...

Gülsuyu’ndan veliler: Beslenme koymakta zorlanıyor...

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Derneği ‘Okullarda bir öğün ücretsiz yemek haktır’ kampanyası kapsam...