6 kadın gazeteci hakkında savcı ceza istedi!
Savcı, gözaltına alınan meslektaşlarıyla dayanışmak için Kadıköy'de eylem yapmak isterken gözaltına alınan ve "2911 sayılı kanuna muhalefet" ile suçlanan 6 gazeteci hakkında ceza istedi.

Gözaltına alınan meslektaşlarıyla dayanışmak için Kadıköy'de eylem yapmak isterken gözaltına alınıp "2911 sayılı kanuna muhalefet"le suçlanan 6 gazetecinin davasında savcılık gazetecilerin cezalandırılmasını istedi. Duruşma 31 Ekim'e ertelendi.

Diyarbakır ve Ankara’daki gözaltına alınan meslektaşlarına destek vermek amacıyla Kadıköy’de basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan 6 gazeteci hakkında "2911 sayılı kanuna muhalefet" suçlamasıyla açılan davanın duruşması İstanbul Anadolu 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Evrensel Gazetesi muhabiri Eylem Nazlıer’in de yargılandığı davada Pınar Gayıp, Yadigar Aygün, Serpil Ünal, Esra Soybir ve Zeynep Kuray yer alıyor. Gazetecilerin katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, gazetecilerin "tüm ikazlara rağmen gösteri ve toplantıyı sonlandırmadıkları" gerekçesiyle "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasından cezalandırılmalarını talep etti. Ardından söz alan avukatlar, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

Esas hakkındaki görüşe ilişkin savunmaların yapılması için süre veren mahkeme, duruşmayı 31 Ekim'e erteledi. 

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Gazeteci Solin'e dönük çıplak aramaya takipsizlik...

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde çıplak aramaya maruz kalan MA muhabiri Esra Solin Dal’ın yaptığı su...

6 kadın gazetecinin davası 13 Haziran’a ertelendi

Gazetecilere yönelik gözaltı operasyonlarını protesto ettikleri için yargılanan 6 kadın gazetecinin...

MKG'den Mayıs raporu: 24 gazeteci yargılandı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği'nin Mayıs ayı raporuna göre; 24 gazeteci hakkında 17 dava deva...