zam

Pazarda kadınlara mikrofon uzattık: ‘Eve eli boş dönüyoruz’

Şişli Feriköy semt pazarında kadınlara mikrofon uzattık, hükümetin ‘ara zam yok’ açıklamalarını sorduk...

Ramazan pidesi İstanbul’da 10 lira, sofra kurmanın maliyeti bin 371,69 lira

Veri Kaynağı tarafından A101 ve Migros fiyatlarının ortalamasını alarak hazırlanan madde sepetine göre en temel gıda maddeleriyle yapılan bir Ramazan alışverişi ortalama bin 371,69 lira tutuyor.

Artık yeter demenin zamanı geldi

Biz yıllardır fazla mesailerle maaşın üzerine çıkar biraz da olsa cebimizde para biriktirirdik. Ancak öyle ki şimdi fazla mesailer de kesilmeye başladı. Aldığımız ücretin üstüne çıkamaz hale geldik.

Ücretler yetmiyor, karnımız bile doymuyor

‘Bana her ay 200 lira elektrik faturası gelirken, bu ay 320 lira geldi. Ve gün boyu evde değiliz, çalışıyoruz. Sadece tüp ve sıcak su için kullandığım halde 200 lirayı aşkın geldi doğal gaz faturası.’

Kiralar artıyor, nasıl ödeyeceğimizi kimse düşünmüyor!

Dersim’de yaşayan bir üniversite öğrencisi ve bir yeni mezun genç kadın ile yaşadıkları barınma sorununu anlattı.

Mamaklı kadınlar: Canımıza tak etti, 1 Mayıs’a gideceğiz

Hatice Kelleci Ankara Mamak’taki 1 Mayıs kadın çalışması izlenimlerini yazdı: Hemen hemen her evdeki konunun zamlar ve ücretlerin erimesi, kadınların canına tak etmiş durumda.

6 milyon hane yardıma muhtaç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CHP Milletvekili Cengiz Gökçel'in sorusu üzerine 6 milyon hanenin yardıma muhtaç olduğunu açıkladı.

'Ulaşıma da zam gelirse artık bir yere de gidemeyiz'

Akaryakıta yapılan zamlar sebebiyle İstanbul'da UKOME toplantısında toplu taşıma ücretlerine ek zam yapılması gündeme alınırken kadınlar, hayatın her alanda pahalılaşmasına tepki gösterdi.

25 yıllık çorap işçisi Beyaz Akşahin: Huzursuzluk var, birlik yok!

25 yıldır çorap işçisi olan ve Hadımköy’de bir firmada çalışan Beyaz Akşahin, işçilerin içinde bulundukları durumdan memnun olmadığını ancak işçiler arasında birliğin de olmadığını söylüyor.

‘Ayakta kalabilmek için her şeyden kıstık,  daha ne kadar kısabiliriz?’

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 2 esnaf biri emekli 3 kadın, geçinebilmek, dükkanlarını döndürebilmek için her şeyden kıstıklarını söylerken, geleceklerinden de endişeli.

Sultangazili Kadınlar zamları protesto etti: Böyle gitmez, değiştirebiliriz!

Zamları protesto için Gazi Cemevine yürümek isteyen Sultangazili Kadınlar, polis tarafından engellendi. Eski Karakol’da açıklama yapan kadınlar, ‘Krizi biz yaratmadık, bedelini biz ödemeyeceğiz’ dedi.

3 kuruşluk rahatım vardı onu da elektrik zammı aldı

Elektrik zamlarının kadınların başına ne çoraplar ördüğünü yazdı Gizem Örnek: Televizyon bağımlısı olmaya ramak kalmış bir ufaklık, çamaşırda bulaşıkta ve yorgun argın bir anne…

Karşıyaka’da zamları konuştuğumuz kadınlar: Bir araya geleceğiz ki birlikte ayağa kalkalım

Zamların hayatlarına nasıl yansıdığını konuştuğumuz Karşıyaka’da kadınlar, her şeyden kısarak yaşamaya çalıştıklarını söylerken, birlikte mücadele edilirse ayağa kalkılabileceğini dile getiriyor.

Alpin Çorap işçileri üretimi durdurdu, 2500 lira zam aldı

Düşük zammı kabul etmeyen Alpin Çorap işçileri iş durdurdu. 3 vardiyada da üretimin durması sonuç getirdi. İşçilere 2500 lira zam yapıldı.

BORKAD: Krizin tüm yükünün üzerimize yıkılmasını kabul etmiyoruz

İzmir Bornova'da kadınlar, zamlara karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. ‘Zamlar geri alınsın’ diyen kadınlar, ‘Krizin yükü patronlara’ diye seslendi.

‘Ocak ayında gelecek zamlarla asgari ücretin anlamı kalmayacak’

Emekli aylığıyla geçinen Ayla da işçi Ayşe’de belirlenen asgari ücretten memnun değil, çünkü zaten gelen zamlarla asgari ücret zammının eriyip gideceğini biliyorlar…

Asgari ücreti kadınlara lüks haline getirenler

Kadın işçilerin dörtte biri asgari ücret bile alamıyor. Kayıt dışı istihdam kadın istihdamının yüzde 38.2’siyken, özel sektördeki kadın işçilerin yüzde 13’ü ise bin 500 liranın da altında ücretle çalı

Ankara'da okul servis ücretleri yüzde 15 zamlandı

Ankara'da 2021-2022 eğitim öğretim yılında geçerli olacak okul servis ücretleri yüzde 15 zamlandı.

‘Elim kırılsaydı da oy vermeseydim’

Esenyalı mahallesinden kadınlar zamlara ve tasarruf önerilerine tepkili: 'Günde iki öğün yiyoruz hangi porsiyonu küçültmemizi istiyorlar? En lüks yemeğimiz makarna, patates.'

'Halkın sofrasına göz dikiyorlar!'

Bursalı kadınlar Emine Erdoğan'ın 'porsiyonları küçültelim' sözlerine yanıt verdi: 'En sonunda boş tabak yiyeceğiz!'