Sultangazili Kadınlar zamları protesto etti: Böyle gitmez, değiştirebiliriz!
Zamları protesto için Gazi Cemevine yürümek isteyen Sultangazili Kadınlar, polis tarafından engellendi. Eski Karakol’da açıklama yapan kadınlar, ‘Krizi biz yaratmadık, bedelini biz ödemeyeceğiz’ dedi.

Sultangazili Kadınlar Eski Karakol önünde bir araya gelerek artan zamları protesto etti. “Krizi biz yaratmadık, bedelini biz ödemeyeceğiz” diyen kadınlar zamların geri çekilmesini istedi.

Eski Krakol’dan Gazi Cemevine yürümek isteyen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Polis kadınların yürümesine izin vermezken, kadınlar açıklamasını Eski Karakol’da yaptı. Vatandaşların ve esnafların da destek verdiği eylemde, “Zamlar geri alınsın” sloganları atıldı. Kadınlar tencere, tavalarla, alkışlarla, ıslıklarla ses çıkardı.

‘KARARTILAN GELECEĞİMİZE KARŞI TEK YOL BİRLEŞME VE MÜCADELE’

Sultangazili Kadınlar adına açıklamayı Çayan Sarıkaş okudu. Sultangazili Kadınların açıklaması şöyle:

“Evlerde artık tencerenin kaynamadığı ancak gelen zamlar ve bunların yansıdığı faturalarla da neredeyse tencerede fatura kaynatmaya geldiğimiz günlerde, bugün bunun yükü bize/ halka kesilemez demek için bir araya geldik. Ekonomik krizle birleşen pandemi koşullarının emekçiler üzerindeki yıkıcı etkisi artarak sürüyor. Artan yoksulluk bir avuç sermayedarın dışında kalan tüm halk kesimlerinin çalışma ve yaşam koşullarını her gün ağırlaştırıyor, kadınlar ve çocuklar bu sonuçları çok daha ağır yaşıyor. Ağır ekonomik sorunların üstüne, kur dalgalanmaları, peşi sıra gelen temel tüketim mallarına zamlar alım gücümüzü düşürüyor. Yoksulluğun en şiddetli yaşandığı bu dönemde olmayan olanaklarla evin ihtiyaçlarını giderme ‘’görevi’’ kadınların üzerine artı bir yük olarak binmiş durumda.

Yoksulluğun, işsizliğin, enflasyonun bu kadar arttığı, güvencesizliğin, gelecek kaygısının tüm toplumu sardığı bu koşullarda toplumsal şiddet arttığı gibi kadına yönelik şiddet de vahşileşiyor. Kadınlar hakları ve hayatları arasına sıkıştırılmak isteniyor. Kadınların kazanılmış haklarının tek adam yönetiminin ihtiyaçlarına göre gasbedildiği bir dönemdeyiz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, nafaka hakkı dahil pek çok hakkın yok edilmesinin hedeflenmesi, çocuk evlilikleri teşvik ve meşrulaştırma politikaları kadınların içinde bulunduğu cendereyi daha da sıkıştırıyor. Karartılan geleceğimizi aydınlatmak için birleşmek, ortak taleplerimiz için her alanda her yerde bir araya gelmek tek çözüm yolu!

‘ZAMLARIN GERİ ALINSIN’

Salgın koşullarında daha da artan kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için gerekli önlemlerin hızla alınması ve yasal düzenlemelerin yapılması, nefret söylemine ve baskılara son verilmesi gerekiyor. Toplumsal yaşamın her alanında cinsiyet eşitliğinin sağlanması, salgın koşullarında ağırlaşan çocuk ve yaşlı bakımının, görülmeyen ev emeğinin kadınların sırtında bir yük olmaktan çıkarılması için somut adımlar atılması, semtlerde ve işyerlerinde ücretsiz, nitelikli ve yaygın çocuk bakım yuvaları, kreşler açılması, yaşlılar için ücretsiz bakımevlerinin yaygınlaştırılması, ekonomik krizin yükünü azaltmak için seçim vs. beklemek değil zamların geri alınması acil taleplerimiz arasında. Çünkü gün geçtikçe bekleyecek durumumuz kalmıyor, pazardan artık üç çeşit alamıyoruz, yiyecek/ pişirecek sebzeyi kilo ile değil alabiliyorsak tane ile ancak alıp tek öğünlük yemeği ancak pişirebiliyoruz. Bunların üstüne gelen doğalgaz ve elektrik faturası da cabası. Dedikleri gibi atletle dolaşmıyoruz ancak kat kat battaniye ile de kışı geçirmek istemiyoruz. Bu faturaların ağırlığını da biz halk, işçi, emekçiler, kadınlar olarak çekiyoruz ve bu durum bizler için yaşanabilir/ sürdürülebilir değil. Tam da bu yüzden yine iyice duyulsun zamların geri alınmasını söylüyoruz. Biliyoruz ki çalışma ve yaşama koşullarımız bu ve benzeri taleplerimiz sağlanırsa nispeten iyileşecek, eşitlik açısından önemli bir aşama kaydedilecek.

‘BİZİMLE MÜMKÜN’

Bunun yolu mücadeleden geçiyor. Bu mücadele halkın örgütlü ve birleşik gücüyle yürütülmesi gereken bir mücadele. Eşitlik, özgürlük, şiddetsiz bir yaşam mücadelesiyle kadınlar da bu mücadelenin en önemli özneleri.

Kadınlar bugüne kadar elde ettikleri en ufak bir kazanımın bile mücadeleyle olduğunu hayatın pratiği ile deneyimlediler. Karşılaştığımız güncel sorunlara karşı mücadele kararlılığını ve gücümüzü bu düzeni değiştirmekten yana kullanmanın zamanı geldi.

Kadın hareketinin ortak mücadele alanları ve her mahallede, iş yerinde, okulda, yurtta, sokakta hep birlikte inşa edeceğimiz yerel birlikler ve mücadele araçlarıyla

  ‘’Eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşamı birlikte kazanacağız, kadınlar kazanacak… ‘’

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
İzmir'de kadınlar zamları protesto etti: Krizi biz...

İzmir Kadın Platformu, gelen zamlara karşı ‘Geçinemiyoruz. Krizi biz yaratmadık, bedelini de ödemeye...

Antep’te direnen 3Teks fabrikasından kadın işçiler...

3Teks fabrikasında çalışan kadın işçi: Artık bıktık, yorulduk. Mesai ile 16 saatte yapılması gereken...

Özgür, eşit, şiddetsiz bir yaşam bizimle mümkün!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü ülkenin dört bir yanında, yaşadığımız her alanda hep birlikte ör...